Храм Покрови Богородиці

Відомо, що храми на цьому місці стояли з давніх-давен. Ще у 18 столітті, коли Пріорка ще не була передмістям Києва, а лише приміською слобідкою, тут стояла дерев’яна Дмитрівська церква (церква святих Георгія та Дмитра). У 1791 році її розібрали, а 1795-го «старанністю засідателів колишнього сумлінного суду Стефана Рибальського, купців Тимофія Заремби та Андрія Хижняка» збудували дерев’яний храм на кам’яному фундаменті. До початку 20 століття Пріорка вже була околицею Києва, значно збільшилося її населення. Виникла потреба у новому храмі. Парафіяни знову розібрали церкву і 1902 року заклали нову будівлю. Освячення збудованого храму відбулося у вересні 1906 року. Загальна сума витрат на будівництво церкви склала 57 000 рублів сріблом, більшу частину з яких становлять пожертвування духовних осіб, київського купецтва та пріорських парафіян.

За часів радянської влади парафію церкви зареєстрували у грудні 1920 року. Деякий час у церкві співіснували парафії УАПЦ та традиційного старослов’янського суспільства. Наприкінці 1920-х років храм повністю повернувся до старослов’янської парафії. 1922 року при церкві утворилося сестричество – крім церковних справ, сестри займалися благодійністю: готували обіди та розвозили їх київськими в’язницями. Будівля храму збереглася практично без перебудов та переробок. За все 20 століття церкву жодного разу не було зруйновано. У лютому 1938 року храм закрили, а у його будівлі влаштували овочеву базу. Церква знову відкрилася у вересні 1941 року і відтоді не зачинялася. Однак церковне начиння та предмети для богослужіння було втрачено – за винятком дверей від іконостасу з іконою архангела Михайла. Вона стоїть у правому боці храму досі. Новий іконостас, що зберігся до наших днів, було споруджено у 1944 році стараннями тодішнього настоятеля храму Тимофія Коваля. Іконостас розписав відомий український художник Іван Іжакевич.

Покровська церква практично єдина на Виноградарі і тому в храмі завжди багатолюдно. Окрім місцевих мешканців, сюди їдуть і ті люди, які отримали після знесення одноповерхових будівель Пріорки квартири в інших районах міста. До 100-річчя від дня освячення храму, 2008 року, наново перекрито головний купол церкви – на цю справу благодійники пожертвували 56 тисяч гривень. При храмі Покрови Богородиці діє недільна школа та богословські курси.

Де знаходиться храм Покрови Богородиці?

вулиця Мостицька, 2
(068) 575-02-97
богослужіння: ранкове 08:00 (вт 09:00, сб і нд 07:00 та 09:00), вечірнє 17:00