2004 року біля київського транспортно-економічного коледжу було встановлено пам’ятник радянському малолітражному автомобілю ЗАЗ-965 (у народі просто “Запорожець”) — його закріпили на металевих рейках, піднявши на висоту кілька метрів біля входу до навчального закладу. У студентів коледжу існує прикмета, що якщо перед іспитом чи заліком потерти ліву фару автомобіля, то все пройде “як по маслу” (і, мабуть, у цьому випадку – автомобільному).
Чим же цей автомобіль заслужив на честь бути встановленим у вигляді пам’ятника? У другій половині 1950-х років рівень життя населення СРСР став швидко зростати: збільшувалися доходи, почалося масове будівництво житла, значно розширилися асортименти та обсяги випуску товарів народного споживання. Тим часом основним видом індивідуального транспорту в країні залишався двоколісний — особисті автомобілі мали дуже невелике поширення порівняно із Західною Європою, де на той час уже розпочиналася масова автомобілізація. На цьому фоні постало питання про масовий випуск компактного і доступного автомобіля для продажу в особисте користування – легкого, розрахованого на 2-4 чоловік, недорогого, простого у виробництві, зручного та економічного в експлуатації.
Відповідно, у перспективний типаж легкових автомобілів, запланованих для освоєння в період 1959—1965 років, органами державного економічного планування було внесено тип чотиримісного мікролітражного автомобіля масою близько 600 кг і з двигуном потужністю до 30 “кінських сил”. Він повинен був мати сучасну та раціональну конструкцію, бути зручним для масового виробництва, розрахований на досить тривалу експлуатацію у вітчизняних умовах та обслуговування головним чином силами самого власника. “Запорожець” від проектування, першого дослідного зразка та серійного виробництва пройшов довгий шлях довжиною у 5 з лишком років, після чого випускався з 1960 по 1963 рік, а його модифікація ЗАЗ-965А випускався з листопада 1962 по 1969 рік. Із середньою заробітною платою у СРСР початку 1960-х років «Запорожець» можна було купити приблизно за 20 середніх розмірів заробітної плати країною.
Де знаходиться пам’ятник ЗАЗ-965 (“Запорожець”)?
вулиця Васильківська, 20