Відкриття музею Олександра Пушкіна у Києві відбулося у травні 1990 року та було приурочено до святкування з нагоди 200-річчя від дня народження поета. В основу експозиції лягла приватна колекція філолога та літератора — киянина Якова Бердичевського, який протягом усього свого життя збирав матеріали щодо життя та творчості Олександра Сергійовича Пушкіна. 1987 року Яків Бердичевський, збираючись їхати до Німеччини, передав свою колекцію в дар місту, поставивши при цьому умову – створити в Києві музей Олександра Пушкіна. Влада довго не виділяла землю на музей і тільки після того, як музей Пушкіна у 1999 році об’єднався з музеєм історії Києва, міська рада передала у власність музею невеликий особняк на вулиці Кудрявській, будинок 9, який був зведений у 1816 та добудований у 1850-х роках. Хоча в тому особняку Пушкін не був жодного разу, музей таки облаштували у цьому приміщенні. Особняк був у жалюгідному стані, але його вдалося відновити. Серед так званих Пушкінських місць у Києві слід назвати будинок родини Раєвських на вулиці Грушевського, будинок 14 та готель «Зелений» на Печерську, якого вже не існує. Нинішня будівля музею прославилася тим, що в ній пройшло дитинство Михайла Булгакова.
Основну частину колекції музею складають експонати у першій половині 19 століття. Серед найцінніших і найпримітніших експонатів – книги з авторськими підписами друзів та сучасників Пушкіна, політичні роботи відомих державних діячів того часу. В експозиції музею представлені прижиттєві видання поетових творів, зокрема окремі глави роману «Євген Онєгін». Цей роман видавався частинами («зошити») протягом 7 років, поки в березні 1833 був готовий повний текст твору (це видання також займає місце в експозиції). Також, у музеї представлені перші видання «Руслана та Людмили», «Південних поем», «Бахчисарайського фонтану» та «Кавказького бранця».
У музеї є статуя поета на повне зростання, виконана скульптором Олександром Теребенєвим в 1837 році, яка була куплена за 300 $ у дружини невідомого скульптора – гроші збирали всім музеєм. Цікавим експонатом є видання журналу «Сучасник», над яким працював Пушкін. На журналі зберігся цензорський дозвіл Крилова. Одним із чудових експонатів колекції є книга Наполеона, подарована великому полководцю його хірургом Сабатьє.
Де знаходиться музей Олександра Пушкіна?
вулиця Кудрявська, 9
10:00-18:00, вихідний: понеділок, останній четвер кожного місяця
044 272-42-06