Національний центр народної культури “музей Івана Гончара”

Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара це спеціалізована науково-дослідна культурно-освітня установа, розташована на території Києво-Печерської лаври. Центром проводяться етнологічні дослідження, польові експедиції, організуються наукові конференції та культурно-мистецькі заходи, зокрема фестиваль «Орелі», налагоджується зв’язок із народними художниками, іншими носіями традиційної культури та її дослідниками. Музей проводить висвітлення української традиційної культури з урахуванням її цілісності та самобутності, відродження національної свідомості, збереження та розвитку найкращих традицій українського народного мистецтва та увічнення пам’яті Івана Макаровича Гончара.

Музей Івана Гончара було засновано у 1993 році на базі приватної колекції Гончара — художника, скульптора та громадського діяча. Свою колекцію він почав збирати наприкінці 1950-х років. З подорожей Україною художник привозив предмети народного мистецтва, виготовлені в різний час, що відбивають різноманітність культурних традицій країни. За кілька десятиліть копіткої колекційної роботи Гончар зібрав унікальну колекцію. У той час, коли державні музеї відзначали досягнення культури радянського періоду, Іван Гончар не акцентував увагу на ідеологічних нюансах творчості. Він був зацікавлений у тому, щоб його колекція відбивала традиції української народної творчості. В результаті, цей громадський музей набув популярності не лише в Україні, а й за кордоном, а також став одним із центрів руху “шістдесятників” у Києві.

Колекція музею Гончара налічує близько 16 000 етнографічних та художніх одиниць експонатів, серед яких 2700 зразків тканини (рушники, сорочки, верхній одяг, килими, зразки вишивок), 700 предметів кераміки (гончарний посуд, дитячі іграшки, кахлі), колекція вироби, вироби з металу та скла, колекція народних музичних інструментів (кобзи, бандури, цимбали, сопілки, колісна ліра, гуслі, коза, трембіти, сопілка та інші). Примітною в колекції музею є збірка українських народних картин, зокрема знаменитих «Козаків Мамаїв», а також ікон народного листа (500 одиниць). Окремими полотнами представлено професійний живопис. Також у центрі зберігається особиста бібліотека Гончара, яка налічує 2750 книг та фотографії, зроблені Іваном Макаровичем.

Де знаходиться національний центр народної культури “музей Івана Гончара”?

вул. Лаврська, 29
(044) 280-52-10, 288-92-68
вт-нд: 10:00 – 17:30, пн: вихідний