Синагога київської іудейської релігійної громади

Також відома як синагога на Подолі чи синагога Розенберга. Найстаріша з київських синагог, що діють нині. Синагога була побудована в 1894—1895 роках коштом купця Габріеля-Якова Геселевича Розенберга, якому належали земельна ділянка і сама будівля. Архітектор Микола Горденін (також спроектував будівлю на Андріївському узвозі, де нині музей Булгакова) оформив будову в мавританському стилі. Оскільки будівництво синагог у тодішньому Києві було утруднено через обмежені права на проживання в місті юдеїв, спочатку Розенберг погодив у міської влади зведення особистого особняка, а потім отримав дозвіл у губернському правлінні на нібито пристосування готового особняка під молитовню.
На початку 20 століття власником будівлі синагоги став племінник Розенберга – барон Володимир Гінцбург, син Горація Гінцбурга. На його кошти у 1915—1916 роках було проведено реконструкцію синагоги з внутрішнім переплануванням (архітектор Валеріан Риков).

За радянських часів синагога на Подолі залишалася чинною до 1929 року, але потім її за розпорядженням владу закрили і передали під районний клуб робітників-кустарів. Однак після закінчення Великої Вітчизняної війни, 1945 року, діяльність синагоги було відновлено. Згідно з даними на 1950-і роки, на великі єврейські свята синагогу відвідували до 30 000 віруючих. Довгий час вона була єдиною чинною синагогою Києва. У 1969 році при ній було обладнано власну мацепекарню.

У 1990 роки при синагозі створено єшиву. Протягом 2001—2003 років було проведено реконструкцію будівлі з реставрацією фасаду згідно з архітектурним проектом Миколи Гарденіна, прибудовою в тилу нового вестибюля та перетворенням молитовної зали. Найбільш цінні деталі оформлення зали, створені у 1940-ті роки (синагогальний ковчег, мальовничі вставки), були збережені; новими прикрасами синагоги стали тематичні вітражі та бронзова скульптурна композиція «Єрусалимська сфера» (скульптор Франк Майслер, також автор пам’ятника Мазепі). Значну меценатську допомогу при реконструкції синагоги надали Едуард Шифрін та Олександр Роднянський. На їх кошти в 2000-і роки ліворуч і праворуч від будівлі синагоги було зведено два нові корпуси єврейських громадських та просвітницьких установ.

Де знаходиться синагога київської іудейської релігійної громади?

вулиця Щекавицька, 29