Свято-Пантелеймонівський монастир

Пантелеймонівський монастир розташований у місцевості, яка раніше мала назву «Лазарівщина». За клопотанням першого єпископа Чигиринського Феофана з 1802 року це урочище стало хутором при заміському вікаріатському будинку — дачі преосвященного настоятеля Михайлівського Золотоверхого монастиря. У 1802—1803 роках тут було збудовано і освячено перший храм на честь Чуда Архангела Михайла. Феофанією цю місцевість благословив називати митрополит Київський Гавриїл. Святитель Інокентій багато попрацював тут і ввів у Феофанії біблійні назви. Єпископ Серафим у 1861 році благословив відкрити у Феофанії скит.

На початку 20 століття ченці Феофанієвського скиту звернулися до консисторії з проханням про будівництво нового собору, бо існуючих у скиті раніше не могли прийняти величезної кількості парафіян. 16 липня 1905 року за проектом Євгена Єрмакова (Макаріївська церква) було закладено великий собор. 1 липня 1914 р. відбулося урочисте освячення Пантелеїмонівського храму. До революції 1917 року у Феофанії було збудовано 4 храми: Чуда Архангела Михаїла, Усіх Святих, Володимирської ікони Божої Матері та собор великомученика Пантелеимона. Свято-Пантелеімнівський собор сильно постраждав під час Великої Вітчизняної війни. Саме тут проходила лінія оборони Києва восени 1941 року і будівля собору мала дуже велике військово-стратегічне значення (висотна будівля з якої можна вести прицільний вогонь), тому храм прийняв на себе страшний мінометний удар. Не додало будівництва кращого вигляду і те, що після війни інститут механіки АН УРСР проводив у соборі експерименти з вибухами спрямованої дії.

7 травня 1990 року Свято-Пантелеймонівський собор було повернуто церкві і в ньому розпочалися відновлювальні роботи. З 1993 року при соборі було відкрито скит київського Свято-Покровського жіночого монастиря. 1998 року Свято-Пантелеймонівський собор був освячений митрополитом київським та всієї України Володимиром, а з 2002 року рішенням Священного Синоду Свято-Пантелеймонівський скит стає самостійним гуртожитковим монастирем. У 2005 році було збудовано чернечий корпус із будинковим храмом на честь дива Архістратига Михайла зі дзвіницею.

Де знаходиться Свято-Пантелеймонівський монастир?

вулиця академіка Лебедєва, 19
(044) 522-50-73
ранкове богослужіння: 07:00 (нд 08:30), вечірнє: 16:00