Михайлівський Золотоверхий монастир

Михайлівський Золотоверхий монастир було відтворено у 1998 році на місці зруйнованого у 1930-х роках соборного храму на честь Михайла Архангела. Включає також трапезну з церквою Іоанна Богослова (1713 будівлі) і дзвіницю (теж відновлена в 1998). У наші дні належить до УПЦ КП.

Перший храм на честь Михайла Архангела наказав побудувати в 1108 році князь Святополк Ізяславич (в хрещенні Михайлом). Побудований за 5-6 років Михайлівський собор мав особливе значення для киян, оскільки був присвячений архангелу Михайлу – небесному покровителю Києва.

Михайлівський Золотоверхий перебував під “охороною” Архангела Михайла аж до середини 1930-х років, переживши багато воєн та бід, включаючи монголо-татарське ярмо. Але після перенесення столиці УРСР з Харкова до Києва було прийнято рішення про знесення собору та будівництво на його місці адміністративних будівель… Рішення про знесення монастиря було прийнято постановою Політбюро ЦК КП(б)У у лютому 1934 року, а демонтаж мозаїк розпочали навіть раніше – у 1933 році.

Спроби людей зберегти собор (хоч би його частина домонгольського періоду) були відкинуті чиновниками, які погодилися лише на зняття (для збереження) зі стін будівлі стародавніх мозаїк та фресок. Розбирання собору здійснювалося до 1936 роках, а в червні 1937 року його конструкції, що залишилися, були прибрані за допомогою вибухівки. Мозаїки, що збереглися, знято на нову основу і перенесено до Софійського собору. Деякі елементи оздоблення були перенесені до музеїв Ленінграда (Ермітаж) та Москви (Третьяківська галерея). У 1941 році мозаїки і фрески, що залишалися в Києві, потрапили до рук німецьких окупантів. Після війни вони повернулися до СРСР, але не всі…
А ось адміністративні будівлі, які планувалося збудувати на місці вже знесеного іонастиря, так і не було зведено.

Це цікаво!


1. Ходять чутки, що Михайлівський монастир був першим храмом із позолоченим верхом, з якого на Русі пішла ця традиція.
2. Заснування Михайлівського монастиря переписують першому київському митрополиту Михайлу.
3. Поруч із монастирем знаходиться верхня станція фунікулера та парк Володимирська гірка.

З 1973 по 1982 рік проходила наукова реставрація трапезної церкви Іоанна Богослова (єдиної будівлі монастиря, що збереглася під час знесення 1930-х років). Церква була відреставрована у формах, близьких до первісних. З 2001 по 2008 рік міністерство культури Росії здійснило передачу оригінальних фрагментів фресок Михайлівського монастиря, що зберігалися в Ермітажі.
На дзвіниці монастиря встановлено сучасний електричний годинник-куранти та клавішно-дзвінковий музичний інструмент карильйон, призначений для виконання складних мелодій спеціально підготовленим музикантом.
На фронтоні собору встановили копію стародавнього скульптурного зображення Михайла Архистратига. Оригінал скульптури після зносу храму було врятовано мистецтвознавцем Павлом Жолтовським, він потрапив до музею етнографії та художнього промислу у Львові, а потім повернувся до Києва.

У ніч на 11 грудня 2013 року (початок Майдану за Януковича) дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за 800 років били на сполох, раніше таке востаннє було в 1240 році, під час монголо-татарської навали. Під час Євромайдану в Михайлівському соборі ховалися його прихильники, був розгорнутий госпіталь і притулок для підрозділів “Беркуту”, що ховаються від підрозділів.

Де знаходиться Михайлівський Золотоверхий монастир?

вулиця Трьохсвятительська, 8