Андріївський Узвіз

Андріївський узвіз у Києві це одна з найдавніших доріг, що з’єднують Верхній Київ, його центральну частину, з торговим на той час Подолом. Дорога йде від Контрактової площі до Десятинної та Володимирської вулиць. Свою назву Андріївський узвіз отримав завдяки побудованій майже наприкінці вулиці Андріївської церкви, що знаходиться на однойменній горі.

Відомий український історик Микола Закревський у своїх записах пише про те, що дорога, яка згодом стала Андріївським узвозом, була прорита в пагорбі між горами Воздыхальница і Замкова. Згідно з архівними документами, спуск цей спочатку був надто вузьким, нерівним і незручним. Андріївський узвіз почали забудовувати у 18 столітті, а найбільше було збудовано на кордоні 19 та 20 століть.

Це цікаво!

За легендою приказка “що впало, те пропало” походить від подій на Андріївському узвозі. У минулі часи наприкінці вулиці знаходилася митниця та купці, які хотіли спуститися до Подолу мали платити за це податок, який призначався не на кількість товару, а на один візок. Торговці, які вирішили платити якнайменше податків, складали товар із кількох возів в одну. Найчастіше ця “економія” грала з ними дуже злий жарт, оскільки Андріївський узвіз має дуже сильний ухил, перевантажені вози переверталися, і товар, що випав з дороги, вилучався на користь скарбниці Києва. Купці, звичайно, намагалися скаржитися з цього приводу, на що митники їм відповідали: “Нічого хитрувати! Що впало, те пропало!”.

На даний момент Андріївський узвіз являє собою вулицю-музей і по праву вважається однією з найважливіших та найцікавіших туристичних пам’яток Києва. Тут жили і працювали багато відомих діячів науки і культури: вчені, письменники, композитори, художники, скульптори.

Визначні пам’ятки Андріївського узвозу

1. Музей однієї вулиці (Андріївського узвозу)
2. Музей письменника Михайла Булгакова (Будинок Турбіних)
3. Пам’ятник Проні Прокопівні та Голохвастову (кінофільм “За двома зайцями”)
4. Меморіальний будинок-музей Кавалерідзе
5. Кокоревська альтанка
6. Театр Колесо
7. Замок “Річарда Левине Серце”
8. Андріївська церква

Періодично на вулиці влаштовуються свята, мистецькі виставки, фестивалі мистецтв. Сюди приходять послухати вуличних музикантів і подивитися костюмовану виставу просто неба. У будинках, вздовж усього Андріївського узвозу, працюють художні галереї, виставки, театри та художні майстерні. Під відкритим небом розташовані численні сувенірні лавки, де можна купити практично все – від дрібнички, яка поміститься вам у кишеню до великої картини написаної олією на полотні.

Де знаходиться Андріївський узвіз?