Пам’ятник “За двома зайцями”

Пам’ятник персонажам відомої кінокомедії «За двома зайцями» (1961 року випуску), Проні Прокопівні та Голохвостому, розташований на Андріївському узвозі. Пам’ятник, створений за проектом архітектора Володимира Скульського та скульпторів Володимира Щура (пам’ятник Паніковському, Городецькому, Леоніду Бикову) та Віталія Сівка (пам’ятник княгині Ользі, Ярославу Мудрому, Паніковському, Городецькому, Леоніду Бикову), було встановлено в серпні 1999 року.

Маргарита Криніцина (Проня Прокопівна) про відкриття пам’ятника


– Мені зателефонували та повідомили, що на Подолі мають відкрити пам’ятник “За двома зайцями”. Я ще подумала тоді, мовляв, як же це вони його собі уявляють – двох зайців зобразять? І ось, коли я приїхала на відкриття і зірвали покривало з пам’ятника, я навіть розгубилася, вони стояли вдвох, але тільки не зайці, а Проня та Свирид! Від несподіванки я вигукнула: “Здрастуйте, Свириде Петровичу!” Мені дуже подобається ця пам’ятка, і подібність разюча, і дух переданий. Я часто приїжджаю до нього, згадую ту чудову роботу з режисером Віктором Івановим. Він зробив класичну форму екранізації, блискуче переосмислив п’єсу. Для мене ця роль – щасливий подарунок долі. Пробувались на Проню десятки акторок, і ось, коли вже майже нікого не залишилося, я здалася. Ми так смішно зіграли з Олегом Борисовим, що худрада одразу затвердила. Ця роль, про яку і не думала, що вона буде коханою, стала основною в моєму кінематографічному житті.

Скульптурна композиція включає Свирида Голохвостого, який схилив коліно і подає руку Проні Прокопівні, яка своєю чергою простягає йому руку на поцілунок. На задній частині скульптури Свирида Голохвастого є символічний жучок. Внизу пам’ятника лежить рукавичка Свирида Петровича. Проня Прокопівна та Свирид Голохвостий є персонажами комедійної п’єси «За двома зайцями» (написана 1883 року) українського драматурга Михайла Старицького. Пам’ятник розташований поблизу Андріївської церкви, на самому початку Андріївського узвозу.

Де знаходиться пам’ятник “За двома зайцями” (Проні Прокопівні та Голохвастому)?

вулиця Десятинна, 14