Скульптури Костянтина Скритуцького

Костянтин Скритуцький – скульптор та дизайнер, автор багатьох вуличних скульптур Києва, в тому числі комплексу на Пейзажній алеї, скульптур звірів у парку Партизанської слави (Дарницька пейзажка), скульптурної групи “Пташка, яка долетіла до середини Дніпра” на Русанівці, кота з одноразових виделок (сквер біля метро “Золоті ворота”), дороги смерті (бетонна брила зі слідами ніг, що символізує дорогу якою фашисти гнали євреїв у Бабин Яр на розстріл; стоїть на перетині вулиць Дорогожицької та Мельникова), пам’ятника київському трамваю в парку Тараса Шевченка та галявини лісовиків на вулиці Мілютенка 19.


Пам’ятник інтелігенції Зимородок


– Цей птах і був би раді відлетіти в теплі краї, та так прижився тут, що не може цього зробити – соромно… Та й взагалі, цей образ найкраще символізує київську інтелігенцію. За своїм характером зимородок дуже сором’язлива пташка — постійно ховає голову під крило, наче їй соромно за все, що відбувається довкола. Своєю роботою я хочу показати, що від загальної бездушності та інертності київська інтелігенція стала вимираючим виглядом, який час занести до Червоної книги. Але інтелігенція є, і вона має себе активно проявляти у всіх суспільних справах. Це свого роду дружній шарж, який має змусити інтелігента замислитись, – розповів на відкритті пам’ятника скульптор.
На бетонному постаменті, де стоїть зимородок-інтелігент, встановлена табличка з написом: “Інтелігенція – охоронець майбутнього”.


Пам’ятник інтелігенції Горобець


– До Сови-вченого, мудрого Ворона і сумлінного Зимородка додався ще й бунтар-Горобець. Ця пташка мирна та спокійна, але в хвилини небезпеки та несправедливості, загрози для суспільства – пташка-бунтар, маленький міський революціонер! Вирвавшись із клітки авторитаризму, вона випурхнула на волю, – роз’яснив скульптор сенс свого творіння. Напис на табличці закріпленої на постаменті пам’ятника каже: “Інтелігенція має гідність”.


Пам’ятник інтелігенції Ворон


– Ворон символізує інтелігенцію, яка має владу та вміє розумно нею розпоряджатися. Цей ворон – особливий київський інтелігент, який увібрав мудрість багатьох поколінь і зберіг розсудливість і точність в оцінці дійсності”, – розповів скульптор на церемонії відкриття.
Скульптура, як і решта роботи автора у сквері на Гончара, відлита з бронзи і стоїть на бетонному постаменті, на якому закріплена табличка з написом: “Інтелігенція пам’ятає минуле”.


Пам’ятник інтелігенції Сова


Сова — символ київського вченого та, звичайно ж, інтелігента. У сови на грудях пенсне (окуляри без завушних дужок, що тримаються на носі за допомогою пружини, що затискає перенісся). На бетонному постаменті встановлено табличку з написом: “Інтелігенція виховує справжнє”.

Де знаходяться пам’ятники київської інтелігенції?

вулиця Олеся Гончара, 9 (сквер Київських інтелігентів)


Рояль у кущах


Мало того, що цей пам’ятник сам по собі досить незвичайний, тож на додачу городяни охрестили його роялем у кущах. Хоча насправді цей білий рояль є пам’ятником польському композитору Фредеріку Шопену і був встановлений на честь 200-річчя від дня його народження. Пам’ятник виконаний у натуральну величину і якщо не знаєш, що це таке, то можна подумати, що хтось кинув музичний інструмент просто посеред вулиці. Білий рояль обкладений дрібною квадратною плиткою, а там, де у справжнього інструменту знаходяться струни, то тут клумба зі справжніми квітами! Клавіші тільки здаються справжніми, але, на жаль, це дуже вдала імітація.
Рояль містить один секрет, який знає не кожен, хто проходить повз нього або чув про нього. Він сконструйований таким чином, що якщо підійти до нього і посунути ногами біля педалей, то спрацюють вмонтовані в пам’ятник датчики руху і дуже тихо, рояль почне програвати твори Шопена.

Де знаходиться пам’ятник Шопену?

вулиця Богдана Хмельницького, 37


Їжачок у тумані або Конячка


Багато хто з нас пам’ятає старий радянський мультфільм про їжачка, який іде до свого друга ведмедя, щоб рахувати на небі зірки. Він несе баночку малинового варення до їхнього чаювання. Під час його подорожі він зустрічає сову, а також коня в тумані, до якого він спускається, щоб дізнатися, чи не захлинеться вона туманом, якщо ляже спати, але потрапляє в неприємну історію, яка, втім, має щасливий кінець.

Скульптор вирішив увічнити цього персонажа у вигляді дерев’яної фігурки. Їжачок сидить на пеньку, а в лапках він тримає вузлик з варенням і чекає на появу свого друга — ведмежа. Торкати їжачка потрібно дуже акуратно, тому що його голки виконані з цвяхів і шурупів, які стирчать своїми гострими кінцями в різні боки. Назва пам’ятника «Їжачок у тумані» є народною, а його офіційна назва – «Коника», на честь коня, якого побачив головний герой мультфільму в тумані.

Де знаходиться їжачок у тумані?

парк Тараса Шевченка


Київська балерина


Керамічне обличчя балерини трошки сумне, задумливе та красиве. Руки теж із кераміки. Волосся — із рудих штучних ниток, спідничка — із сітки для будівництва. Ця скульптура має власну передісторію. Спочатку Скритуцьким на цьому місці була задумана скульптура-сірник (під це амплуа відмінно підходило саме дерево – правильний рівний стовбур практично без вад), але одного ранку він виявив приколоту до стовбура записку: «Будь ласка, зробіть тут балерину. Поруч живе заслужена балерина, їй буде дуже приємно. Дякую!”. Скульптор не зміг відмовити у такому проханні.

Де знаходиться київська балерина?

вулиця Стрілецька, 10