Музей пожежної справи

Практично ніхто не знає про те, що найбільша пожежна частина в Європі знаходиться у Києві, а при ній – музей пожежної справи, який було відкрито у 2004 році, хоча багато експонатів зберігалося ще з моменту відкриття частини. Експонатів у цьому унікальному музеї не дуже багато, але ті, що вже є, дуже добре показують усі етапи розвитку пожежної справи, а познайомитися з історичною пожежною технікою можна не лише за фотографіями, а й побачивши та помацавши реальні зразки.

25-та пожежна частина на Оболоні, в якій власне і знаходиться музей, будувалася одночасно з житловим масивом наприкінці 1970-х років. На території пожежної частини знаходяться літній та зимовий спортивні комплекси, де проводиться підготовка особового складу всього київського гарнізону, а також пожежні змагання міжнародного рівня.


Експонати музею дозволяють зрозуміти, як виглядала пожежна техніка за останні сто років. Деякі з експонатів не мають аналогів і перебували на службі виключно у київському гарнізоні. Всі автомобілі відновлені та повністю працездатні. Перший пожежний автомобіль у Києві з’явився 1913 року на шасі від перших “Mercedes”. Автомобіль до наших днів не дожив і зразкове уявлення про те, якими були перші пожежні машини, можна отримати лише за фотографією в музеї. Пожежна команда розташовувалась на поздовжніх лавках спинами один до одного. За спинами пожежників розміщувалися розсувні сходи, у підніжках знаходилися ящики з пожежним інструментом, а в задній частині встановлювався насос та котушка з пожежним рукавом.

У 1920-х роках у СРСР почалося виробництво своїх пожежних автомобілів на базі ЗіС-5. 1936 року перший ЗіС-5 потрапив і до київського гарнізону. Тут водій і командир пожежного розрахунку знаходилися в заскленій кабіні, хоча решта команди, як і раніше, вздовж бортів на зовнішніх сидіннях. Модифікація 1940 мала вже розширену кабіну, в якій містилася вся команда. Оригінальним було розміщення насоса перед решіткою радіатора. Також у музеї пожежної справи можна побачити автодрабину на шасі ГАЗ-51. Сходи тут досягають довжини близько 17 метрів, що було актуально в період масового будівництва “хрущовок” і практично марно в наші багатоповерхові часи.

Де знаходиться музей пожежників?

вулиця Маршала Малиновського, 6
(044) 418 35 02