Музей шістдесятників

Шістдесятники – назва нового покоління радянської та української національної інтелігенції, яке з’явилося у культурі та політиці у другій половині 1950-х років – у період тимчасового ослаблення комуністично-більшовицького тоталітаризму та хрущовської «відлиги» (десталінізації та деякої лібералізації) і досягло певної лібералізації. і в середині 1960-х років (звідси і назва).

Музей шістдесятників – філія музею історії Києва – створена за ініціативою громадської організації з аналогічною назвою, була офіційно відкрита 24 серпня 2012 року. Основу колекції музею становлять приватні збори українських шістдесятників-дисидентів. В експозиції представлені художні твори талановитих та самобутніх художників (живопис, графіка, скульптура, екслібрис, аплікація, плакат), зразки самвидаву, тематична бібліотека (українські та зарубіжні видання), рукописи, унікальні фотографії та документи, особисті речі шістдесятників та інші предмети. Колекція налічує понад 30 000 предметів.

Перелік тем, представлених в експозиції, надзвичайно багатий. Це – історичні передумови, суспільно-історична атмосфера в Україні на початку 1960-х років; періодизація та диференціальна характеристика різних груп шістдесятників; література про шістдесятників (тодішня в Україні та діаспорі); сучасний погляд на шістдесятників (документи, статті, видання); діяльність клубів творчої молоді (Київ, Житомир, Одеса, Дніпропетровськ); молодіжні літературно-мистецькі об’єднання; самвидав, художні твори, політико-публіцистичні матеріали, передруки на Заході; літературна спадщина шістдесятників; значення діаспори; особи та організації, які поширювали їхню спадщину; рух опору в Україні 60-80-х років; діяльність Української Гельсінської групи та її розгром, діяльність у 80-х роках Української Гельсінської спілки (згодом перетворилася на Українську республіканську партію); матеріали судових справ шістдесятників; ув’язнення у в’язницях, психіатричних лікарнях, таборах, на засланні; зв’язок із загальносоюзним дисидентським рухом, дисиденти – росіяни, євреї, литовці, латиші та інші (зокрема В. Некрасов, Г. Галич, В. Висоцький, Б. Окуджава, І. Ратушинська, Н. Садунайте); дружини політв’язнів; репресії серед тих, хто підтримував та розділяв ідеї шістдесятників; шістдесятники-художники, музиканти, діячі театру, кіно; значення шістдесятників у оновленні суспільства у 1980-1990-х роках та у побудові української держави.

В активі музею є цікава експозиція, побудована на оригінальних документах та фотографіях шістдесятників, меморіальних речах героїв, високохудожніх творах художників. Адже важко уявити, як можна виростити покоління патріотів нашої держави без поезій Василя Симоненка, Ліни Костенко, Василя Стуса. Ні з чим не порівняєш потужну графіку Алли Горської, художню кераміку на історичну тематику, глибоко філософські графіки та живопис Галини Севрук, художні твори Афанасія Залівахи та Веніаміна Кушніра… Крім оглядової, у музеї можна замовити екскурсії літературного та художнього напрямів, театралізовану екскурсію тематичні розмови в інтер’єрі шістдесятих років Проводиться робота над поглибленим екскурсом у кіномистецтво та театральну діяльність шістдесятників. Музей постійно робить тематичні фотодокументальні та мистецькі виставки (у тому числі й сучасних українських митців), їх презентації, літературні та музичні вечори, презентації книг тощо.

Де знаходиться музей шістдесятників?

вулиця Олеся Гончара, 33А
(044) 234-12-04
10:00 – 18:00, вихідний: понеділок та останній день місяця