Музей Шолом-Алейхема

Серед видатних письменників минулого, чия творчість витримала випробування часом та увійшла до скарбниці світової культури, почесне місце посідає класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (Рабінович Соломон Наумович). У березні 2009 року, на честь 150-річчя від дати народження письменника, було відкрито його музей, який єврейська громада намагалася створити з 1956 року, але отримувала від радянської влади відмову. Одна з основних тем експозиції музею Шолом-Алейхема, філії музею історії Києва – Шолом-Алейхем та Київ, Шолом- Алейхем та Україна. Київ зіграв у житті письменника величезну роль: тут він формувався як особистість та як письменник. “Київ – це моє місто… Те, що я не можу бути в Києві, навіює на мене тугу”. Такою була відповідь Шолом-Алейхема з Італії 1908 року на вітальну телеграму з Києва з нагоди 25-річчя його літературної діяльності.

Експозиція музею Шолом-Алейхема – розповідь про життя та творчість видатного письменника, а також можливість долучитися до духовної та матеріальної культури єврейського народу. Тут демонструються обрядові єврейські предмети, предмети традиційного єврейського побуту. На моніторах, встановлених у залі, можна побачити фрагменти фільмів та вистав за творами Шолом-Алейхема, єврейську архітектуру та унікальне мистецтво єврейських майстрів обробки каменю – єврейські надгробні стели (мацеви), старовинні єврейські книги та рукописи, екземпляри єврейської каллі Справа Бейліса» (судовий процес про нібито ритуальне вбивство, який привернув увагу не лише російської, а й європейської громадськості початку 20-го століття) та багато іншого.

У квартирі на Великій Васильківській Шолом-Алейхем жив із 1896 до середини 1903 року (він залишив цей будинок між квітнем та серпнем 1903). Це був найкращий час його письменницького життя. Тут він написав “Менахем-Мендл”, “У маленькому світі маленьких людей”, “Нову Касрилівку” (“Весь Бердичів”), деякі новели з “Тев’є-молочник”. Окрім головної експозиційної зали у музеї є зал для змінних експозицій, у якому майже щомісяця відкриваються нові виставки робіт художників, у творчості яких відбито єврейську тематику. Також тут працює лекційна програма «Сторінки єврейської історії та культури», проводяться концерти, семінари, конференції, зустрічі з визначними діячами культури, науки, мистецтва.

Де знаходиться музей Шолом-Алейхема?

вулиця Велика Васильківська, 5А
(044) 235 17 34
вт-нд: 10:00 – 17:00, вихідний – понеділок та останній чт місяця