Завод “Буревісник”


Завод “Буревісник” спеціалізувався на морському приладобудуванні, виробництві та ремонті радіолокаційних систем, а також виробництві продукції цивільного призначення. Входив до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки України.

Підприємство “Буревісник” виробляло таку продукцію цивільного призначення:
– апарати штучної вентиляції легень,
– медичне обладнання для машин швидкої допомоги та лікарень,
– медичні стерилізатори для інструментарію, рукавичок,
– радіоелектронні станції спостереження на морі,
– Машинки для рахунку купюр,
– переносний прилад для перевірки під тиском водних систем водопостачання та опалення,
– енергозберігаючі пристрої керування пасажирськими ліфтами,
– автомобільний електричний термоохолоджувач – нагрівач напоїв та дитячого харчування “Роса”,
– радіоприймач УКХ діапазону,
– Меблеві петлі, що направляють.

Завод був створений у рамках ВПК СРСР у 1967 році і основною його метою було виробництво складних радіолокаційних систем для суднобудівної промисловості СРСР. Випущені заводом радіоелектронні системи спостереження використовувалися практично всіх флотах СРСР (і утворених після 1991 року флотів держав пострадянського простору). Підприємство функціонувало аж до 1991 року, а після проголошення незалежності України завод продовжив свою роботу, ставши провідним підприємством нової країни у галузі складного морського приладобудування.

У період з 1996 по 2002 рік на заводі був розроблений модернізований варіант станції радіолокації МР-244 “Екран”, який отримав найменування “Буревісник”. 2002 року почалися випробування РЛС, за результатами яких у 2006 році РЛС надійшла на озброєння прикордонної служби України.

На кінець 2000-х років завод “Буревісник” мав можливість виробляти таке:
– радіолокаційні станції “Буревісник-1” для встановлення на морські судна та берегові пости спостереження,
– високотехнологічну медичну апаратуру (апарати штучної вентиляції легень, медичні парові стерилізатори), медичне обладнання, спеціальні медичні меблі,
– здійснювати ремонт та технічне обслуговування радіолокаційної, навігаційної апаратури, а також медичного обладнання.

До 2008 року підприємство продовжувало розробляти на основі функціональної схеми РЛС “Буревісник-1” двочастотну станцію радіолокації “Буревісник-3” (пересувний варіант РЛС для виявлення малорозмірних об’єктів на шасі вантажної автомашини). З 2008 року завод повністю припинив виробничу діяльність (МОЗ України відмовилося від подальших закупівель його продукції) і почав проходити процедуру банкрутства. У 2011 році концерн “Укроборонпром” включив підприємство у свою структуру, але це ніяк не вплинуло на виробничі процеси, які так і залишилися замороженими. На початку 2015 року “Укроборонпром” оголосив про те, що прийнято рішення про збереження кадрового, науково-виробничого та технологічного потенціалу заводу, розпочато виплату заборгованості із заробітної плати та оптимізацію персоналу — частину працівників було скорочено з дотриманням вимог трудового законодавства, частину — переведено на ДП НДІ «Квант», частину залишено на «Буревіснику», щоб забезпечувати виробничі процеси (насправді виробництво так і не було відновлено з 2008 року).

У липні 2017 року депутати Київради ухвалили Рішення №691/2853 «Про затвердження ДПТ у районі Дніпровської набережної, вулиці Здолбунівської та проспекту Петра Григоренка». Він передбачає у найближчі 20 років докорінний перебудову простір між мікрорайоном Позняки та Березняки. Територія площі, що забудовується – 226 гектарів і територія заводу “Буревісник” входить до їхнього числа повністю. З цієї причини очікується, що колись велике і важливе для економіки країни підприємство повністю зникне до 2030 року, а на даний момент завод та його обладнання повільно, але впевнено розкрадаються.

Де знаходиться завод “Буревісник”?

вулиця Здолбунівська, 2