Будинок культури на Виноградарі

Масив Виноградар знаходиться на північно-західній околиці Києва та був забудований висотними житловими будинками у період з 1975 по 1987 рік. Раніше на його місці були виноградники, які, як і на Пріорці та Вітряних горах, почав розводити відомий у місті садівник Вільгельм Крістер. Навіть у наш час житловий масив межує з фруктовими садами експериментального господарства “Пуща-Водиця”.

У гігантських бетонних просторах, що кільцем оточують мешканців Києва, практично відсутнє публічне життя. Спальні райони залишаються білими плямами на ментальних картах городян, які очікують від них чогось більшого, ніж просто можливість переночувати та придбати продукти у магазині. Виноградар ж цікавий тим, що він був першим (і, на жаль, останнім) ареалом масової житлової забудови на околицях столиці, який спроектований за принципами так званого “середовищного підходу”, – тобто як художньо організована цілісна освіта, орієнтована на комфортну сприйняття його мешканців. Автор проекту Виноградаря архітектор Едуард Бєльський хотів вийти за межі обмежень, які створювало масове індустріальне будівництво.

Під час створення району було застосовано весь арсенал засобів виразності масової забудови, яким тоді володіла радянська архітектура. Крім цього, для створення ефекту розмаїття простору був широко застосований ландшафтний дизайн – штучні перепади висот, численні клумби, газони, сходи та парапети. У самому центрі району було спроектовано “громадське ядро” – велику пішохідну площу з культурним центром, який включав би кінотеатр, піонерську організацію, молодіжний центр та гуртки. 1989 року почалося будівництво цього центру, який обіцяв стати вельми незвичайною будівлею з архітектурно-візуальної точки зору. Радянський Союз так і не оговтався після Чорнобильської катастрофи та величезних матеріальних витрат на її ліквідацію – “жити” СРСР залишалося кілька років… У 1992 році роботи були припинені, об’єкт не був законсервований і конструкція залишилася стояти просто неба. Станом на 2018 рік недобудований будинок культури (у народі ДК Бомж) повільно, але впевнено руйнується та став притулком для наркоманів та осіб без певного місця проживання.

Де знаходиться будинок культури на Виноградарі?

проспект Георгія Гонгадзе, 20Б