“Тарілка” на Либідській

Незвичайна будівля для українського інституту науково-технічної експертизи та інформації у стилі модернізму була збудована у 1971 році за проектом Флоріана Юр’єва (автор герба міста Києва) та Льова Новікова. Площа 16-ти поверхової будівлі інституту та прилеглої до неї прибудови з мультифункціональним залом (у народі просто “літаюча тарілка”) склала 17 000 квадратних метрів.

Архітектор Юр’єв розповідав, що для ідеальної акустики зали вимірювали все до міліметра, а штукатурку наносили тонким шаром, щоб вона не заглушала звуки. Також були спроектовані світлові та акустичні установки, які дозволили б перетворити це приміщення на справжнісінький кольоромузичний театр – тут об’єдналися б музика, світло і колір, але проект так і залишився на папері… Зате до купола покриття “тарілки” кріпиться підвісна стеля, а спеціальні поворотні пристрої панелей стелі забезпечують можливість зміни акустичного налаштування залу.

Будівля інституту будувалася за сучасними технологіями тих років: каркасна конструкція з навісним фасадом, що несуть внутрішні стіни, все інше – це колони, на яких вона тримається. Архітектура будівлі була обумовлена тим, що тут тече річка Либідь, ґрунти такі, що неможливо будувати пальові конструкції. Зважаючи на всі геодезичні дослідження, вона була побудована полегшеного типу. Тоді це був досить передовий будинок: алюмінієві вікна, склопакети, навісний фасад, вільне планування внутрішніх приміщень. У радянські часи тут працювала система кондиціювання, дуже великі кондиціонери стояли у підвалі, і для того, щоб охолоджувати ці блоки, збудували фонтан, трубопроводи були розміщені на всіх поверхах. Були встановлені угорські ліфти, але вони швидко стали непридатними і довелося замінити їх фінськими.

Станом на 2018 рік будинок інституту науково-технічної експертизи та інформації передано в оренду компанії “Mandarin Plaza” (Lavina Mall, Blockbuster Mall, Ocean Plaza та інші), яка планує не лише відкрити новий ТРЦ “Ocean Mall” наприкінці 2018 року, але й органічно об’єднати його з будинком інституту та “тарілкою”, попередньо виконавши їх зовнішню та внутрішню реконструкцію. Також у планах організувати в інституті музей науки.

Де знаходиться “тарілка” на Либідській?

вулиця Антоновича, 180