Арсенал мистецтва


Національний культурно-мистецький та музейний комплекс Арсенал мистецтва (у народі Мистецький арсенал) було створено з ініціативи президента України Віктора Ющенка у 2006 році. Тут регулярно проводяться виставки, концерти, лекції, фестивалі, виставляються тематичні музейні експозиції, а також відбувається щорічна відома подія – книжковий арсенал, який представляє собою книжковий ярмарок у якому беруть участь понад 100 видавництв, тут можна поспілкуватися з улюбленим письменником та купити останні новинки літературного світу

Арсенал мистецтва знаходиться навпроти головного входу на територію Києво-Печерської лаври в не менш відомій та цікавій будівлі зі своєю історією. Воно було збудовано на місці Вознесенського жіночого монастиря, який після свого закриття у 1712 році використовувався як артилерійський склад, з 1768 року – як «гарматний двір», де ремонтували або виготовляли гармати, артилерійське спорядження тощо. 1750 року імператриця Єлизавета Петрівна підписала наказ про будівництво у Києві будівлі великого арсеналу, але він був побудований і зданий в експлуатацію військовим силам лише у 1803 році.

Стіни, які мають товщину близько 2 метрів і склепіння створені із світло-жовтої київської цегли. Довгі фасади чітко діляться на 2 яруси. Нижній, з рівномірно розставленими арочними отворами, оброблений великим дощатим рустом. Рівень площі другого поверху з прямокутними, обрамленими простими лиштвами вікнами, завершується спрощеними дорічним фризом і карнизом. Головними архітектурними акцентами фасадів є портали воріт. Портал головного входу прикрашений пілястрами доричного ордера. Ворота бічних фасадів утоплені у нішах, оформлених колонами тосканського ордера.

Тут виробляли та ремонтували гармати, спорядження до них, а також гранати, бомби, ядра, картеч, кінську збрую, холодну зброю, кулі різного калібру. Кількість майстерень та його спеціалізація часто змінювалися залежно вимог виробництва. Загальна кількість робітників на арсеналі постійно зростала. Арсенал також виконував функції сховища зброї. У 1817 році тут налічувалося 46 00 рушниць, 2 000 палашів, 3 500 тесаків. Тут можна було розмістити під час облоги гарнізон із 2 000 осіб та понад 2 000 пудів пороху в бочках. До останнього часу арсенал використовувався як промислова будівля. Коли на його території вирішили зробити культурний центр, там почали проводити археологічні розкопки і таким чином було знайдено поховання черниць, зокрема матері Мазепи.

Де знаходиться арсенал мистецтва?

вул. Лаврська, 10-12
вт-нд: 11:00 – 20:00, пн: вихідний
044 288 52 25