Історія розвитку кисневого виробництва у Києві почалася у довоєнний час, коли зі зростанням промислового потенціалу регіону виникла значна потреба у кисні та ацетилені. На початку 1941 року було збудовано виробничі будівлі і на київський кисневий завод надійшло обладнання вітчизняного виробництва, виготовлене державним всесоюзним автогенним трестом, якому підпорядковувалися всі заводи, що виробляють ацетилен та кисень. Однак, у зв’язку з початком війни, обладнання було евакуйовано, і лише в 1944 році в експлуатацію було введено дві установки продуктивністю 30 м3/год. У 1947-48 роках вони були замінені установками виробництва США “Superior” продуктивністю 90 м3/год і “Independence” – 100 м3/год.
1951 року на заводі освоїли установку КГ-300, а 1957 року – другу КГ-300-2Д. У 1960 році було виконано проект розширення виробництва та введено в експлуатацію установку отримання рідкого кисню фірми «LINDE» L-275, а в 1963-64 роках – 2 установки КЖ-150. У цей період на заводі перебували в експлуатації вже 7 установок повітря, і він постачав свою продукцію (кисень, азот, аргон, вуглекислота, зварювальні газові суміші тощо) в 13 областей України. У 1973-78 роках виробництво продуктів поділу повітря зазнало корінної реконструкції зі збільшенням обсягів виробництва. Були введені в експлуатацію АжКжКААрж-2 (киснево-азотна установка) та допоміжна К-0,4. Завод почав постачати рідкі та газоподібні кисень, азот, аргон у всі області Південно-Західного регіону України. Освоєння нової техніки вимагало особливої підготовки персоналу. На зміну фахівцям-практикам прийшли молоді спеціалісти-випускники спеціалізованих технічних училищ, технікумів, ВНЗ, які зробили гідний внесок у розвиток підприємства.
1996 року завод був приватизований і став закритим акціонерним товариством. Незважаючи на відомі труднощі, колектив підприємства докладав усіх зусиль, спрямованих на забезпечення ефективної роботи обладнання, задовольняючи потреби країни у кисні, азоті, аргоні, вуглекислоті, зварювальних газових сумішах, для чого створено пункти продажу та газифікації у багатьох областях України. Але навесні 2015 року завод у пресі повідомив про своє закриття на профілактичні роботи на невизначений термін та зобов’язав лікарні повернути все обладнання, яке було надано їм оренду. Восени 2015 року на території заводу працювала бурильна установка дуже схожа на ту, що бере проби ґрунту перед початком будівництва. У 2017 році відбувався демонтаж виробничого обладнання, більше половини території заводу пустує. Очевидно, все це, а також той факт, що на воротах підприємства з’явилося оголошення про здачу в оренду його площ, дає всі підстави вважати про швидку появу нового житлового комплексу замість колишнього кисневого заводу. У лютому 2019 року компанією “Київміськбуд” було оголошено про старт продажів квартир у ЖК “Відрадний”, який тепер знаходиться на місці кисневого заводу.
Де знаходиться кисневий завод?
проспект Відрадний, 93/2