Басейн олімпійського резерву

Втрачений Київ поповнився ще одним об’єктом, який довгий час після розпаду СРСР виконував різні функції: комп’ютерного клубу, церкви, меблевого магазину, базару, офісного центру, сауни… Будівництво в стилі бруталізму (модернізм) збереглося лише в пам’яті тих, хто її бачив, відвідував чи жив поряд – у відкритих джерелах немає інформації ні про рік побудови, ні про архітектора. Останні десятиліття будівля належала приватній компанії “Підводтрубопровід”. У цій статті акумульовані всі факти та цікаві моменти, які вдалося дізнатися про басейн олімпійського резерву на Воскресенці.


Шахта для водолазів (офіційна назва водолазний експериментально-тренувальний полігон) була глибиною 18 метрів. Усередині були встановлені потужні прожектори, робота яких симулювала денне світло, а їхнє відключення, відповідно, – умови роботи в сутінках або повній темряві. Водолази тренувалися проводити найрізноманітніші підводні роботи (наприклад, збирання на час металоконструкцій) у цій шахті, але основним було підводне зварювання (напівавтоматичне та механізоване). Біля спуску стояло дрегерівське (водолазне) обладнання – декомпресійна переносна камера і водолазна помпа, що приєднується до неї, 3-х і 12-и болтівки (затвори) та інше необхідне спорядження. На дні була сітка і в аварійній ситуації вона піднімалася на поверхню за допомогою спеціальних підйомників разом з усім, що там було. У 1989 році фахівцями-підводниками в басейні олімпійського резерву вперше у світі було виготовлено спеціальний тренажер для закручування та відкручування гайок під водою у різних положеннях – дана технологія потім стала використовуватись у США. Також водолазна шахта використовувалася при розробці секретного дуплексного зв’язку “оператор-водолаз” – водолаз працював без шолома, в одній масці, і говорив просто у воду. Зв’язок успішно пройшов випробування і був зданий в експлуатацію.

Воду в шахті спустили в 2002 році після проведення планових випробувань – вона почала протікати, а допустити просочування такого об’єму води під фундамент дорівнювало знищенню будівлі. Плюс після того, як Росія втратила інтерес до тренувань у даному комплексі, утримувати такий об’єкт за рахунок міського бюджету стало неможливо і він був проданий приватній компанії. Додатковою причиною незатребуваності шахти для водолазів стало те, що в Україні майже немає підводних робіт. Аналог шахти є на Оболоні в будівлі, яка раніше належала ОСВОДу (суспільство порятунку на водах), яке згодом стало фітнес-центром “Акваріум” і який у наші дні вже покинутий – з чуток на його помсті збираються звести житловий будинок. Місце ж басейну олімпійського резерву із шахтою для тренування водолазів займе ЖК “Курнатовського” від забудовника “Київміськбуд”. Станом на лютий 2021 року будівлю комплексу повністю знесено.

Де знаходився басейн олімпійського резерву?

вулиця Курнатовського, 20