“Шукай!” – київські символи у вигляді бронзових міні-скульптур

Юлія Бевзенко – менеджер Києва та автор проекту “Шукай!”, на екскурсіях якої люди відпочивають душею, закохуються в місто і їм є що обговорити після. Вона провела вже 1000 екскурсій, виграла титул “Кращий гід Києва 2017” та стала офіційним екскурсоводом Євробачення від компанії VISA. Екскурсії проводяться українською, російською та англійською мовами. Працювала для посольств США та Франції, Grammarly, Альфа банк, Syngenta, Fontegro Ukraine, ISAIA, Microsoft, Red Bull, Rijk Zwaan Ukraine, Luxoft, Американської торгової палати та інших. Нижче представлена лише частина скульптур, які були встановлені у Києві – з повним списком можна ознайомитись на офіційному сайті проекту “Шукай!” (Персональний сайт Юлії Бевзенко).


Котлета по київськи
Смачний кулінарний символ столиці України, який було встановлено у лютому 2018 року на Хрещатику та створено скульптором Сергієм Галенком за підтримки ресторатора Дмитра Борисова. У 19 столітті страва «котлета з м’яса птиці посипана панірувальними сухарями і приготовлена у фритюрі»
називалася: côtelette de volaille – котлета де-воляй. У Києві в ресторанах готелю “Національ” (було знищено серією вибухів на Хрещатику, які були організовані радянською армією, що відступала в 1941 році) такі котлети з курячого м’яса готували ще на початку ХХ століття. За часів гетьмана Скоропадського котлетами пригощали по-київськи німецьких військових начальників. Потім стало вже не до котлет де-воляй чи котлет по-київськи: настав комуністичний час.

Котлета де-воляй за рецептурою приготування схожа на київську з тією різницею, що в українському варіанті як начинка використовується вершкове масло, а до нього додають трохи приправ зелень, перець, сир, а також яєчний жовток. Якщо приправ більше, а замість олії – якийсь соус або взагалі обходяться без нього – це звичайна французька де-воляй. У середині 20 століття традиція приготування у київських ресторанах вишуканої страви котлети по-київськи відродилася. Популярності сприяли дипломатичні частування лише на рівні представників держав засновників ООН. У Києві котлети завжди подаються на курячій кісточці, на яку при подачі на стіл надягається папільйотки. Наразі котлета по-київськи такий самий кулінарний символ столиці України, як і “Київський торт”.

Де знаходиться скульптура котлета по-київськи?

вулиця Хрещатик, 15/4

Київський каштан

Квітучий символ Києва, який був встановлений у лютому 2018 року на Хрещатику та створений скульптором Марком Галенком за підтримки директора з управління туризмом КМДА Антона Тараненка. Здається, що каштани прикрашали наше місто завжди. Коли саме до Києва привезли перший каштан, невідомо. Але є припущення, що перший каштан з’явився за часів Петра Могили. Начебто біля Свято-Троїцького монастиря, Китаївська пустель, досі зростає величезний каштан, ніби посаджений самим митрополитом Петром Могилою – видатним. релігійним просвітителем, фундатором «Києво-братської школи». Посадженому їм каштану ймовірно понад 350 років. У радянські часи суцвіття каштана були основним елементом герба міста. Гілочка каштана з листочком є і на іншому міському символі – “Київському торті”.

Де знаходиться скульптура київський каштан?

вулиця Хрещатик, 36


Київський торт
«Київський торт» – символ не лише Києва, а й України, який був встановлений на Хрещатику у квітні 2018 року та створений скульптором Дар’єю Вовк. Щодня десятки тисяч гостей української столиці, їдучи з Києва, везуть із собою частинку української культури – «Київський торт». Рецептуру та технологію виробництва торта «Київський» було створено ще 1956 року на Київській кондитерській фабриці імені Карла Маркса (зараз – ЗАТ «Київська кондитерська фабрика «Рошен»). Існує кілька версій того, як з’явився попередник торта, якому судилося на довгі десятиліття стати візитівкою Києва. За однією з них, подібно до багатьох великих відкриттів, прототип торта з’явився помилці. В 1956 кондитери забули покласти в холодильну камеру партію яєчного білка, призначеного для бісквіту. Наступного ранку начальник бісквітного цеху Костянтин Петренко за допомогою 17-річної помічниці кондитера Надії Чорногор, щоб приховати помилку колег, на свій страх і ризик перемазав застиглі білкові коржі олійним кремом, посипав ванільною пудрою, прикрасив поверхню квітковим орнаментом.

За іншою легендою знаменитий “Київський торт” вигадала 17-річна учениця кондитера Надія Чорногор, яка влаштувалася на підприємство після невдалої спроби вступити до медінституту. Спочатку професія ніяк не давалася дівчині до рук: бісквіт кришився, крем розповзався, глазур – туди ж… Але за півроку Надія, розробивши рецептуру нового невагомого горіхового торта, перевершила всі свої очікування. Надія Чорногор все життя пропрацювала на одному місці, створивши власноруч понад мільйон тортів, контролюючи особисто кожну партію.

Проте за офіційною версією, поява рецепту відбулася того ж таки 1956-го, в результаті наполегливих експериментів. А вже 1973-го Рада Міністрів УРСР у справах винаходів та відкриттів видала кондитерам фабрики імені Карла Маркса Ганні Курило та Галині Фастовець-Калинівській авторське свідоцтво. Рецептура «Київського торта» згодом зазнавала змін. Удосконалювався крем та малюнки на ньому, але вони в основному стосувалися горіхів, що входять до складу торта. Спочатку використовували кешью, спеціально привезені з Індії. Коли постачання горіхів припинилося, їх замінили на вітчизняний фундук. А ось арахіс на фабриці “ROSHEN” не використовувалися ніколи, оскільки це вже зовсім інша рецептура та інший смак, що не має нічого спільного з «Київським тортом». Деякі зміни в рецептурі відбулися на вимогу санітарної служби: яєчний крем поступився олійно-вершковому. Що ніколи не змінювалося в одного із символів нашого міста, так це дизайн упаковки – на ньому, як і раніше, зелена гілка каштана та два веселі каштанчики. Також залишається незмінним – секретний рецепт повітряних, білково-горіхових коржів, який тримають у секреті ось уже понад шістдесят років.

Де знаходиться скульптура “Київський торт”?

проспект Науки, 1 (корпус кондитерської фабрики “Рошен”)

Київське сухе варення

Традиція виготовлення сиропів, варення та цукатів була у Києві давно. Ще 1386 року солодощі з Києва надсилали на весільні заходи литовського князя Ягайла. Виготовлення сухого варення – прозорих скибочок фруктів багаторазово уварених у цукровому сиропі, підсушених та обкатаних у подрібненому цукрі чи цукровій пудрі, було покладено на промислову основу наприкінці 18 – початку 19 століть у Києві. Після смерті засновника компанії «Київське сухе варення» Семена Балабухи з багатьох спадкоємців, а це вісім синів та сім дочок, лише двоє синів стали продовжувачами київських кондитерських традицій. Перворідний спадкоємець солодкого бізнесу Микола Семенович Балабуха прагнув нарощувати виробничі потужності та у 1834 році купив садибу з великим садом та двома нежитловими будинками на Подолі, нині вулиця Сагайдачного 27, 27-б. Там він і влаштував цехи “київського сухого варення”. Сьогодні ми знаємо цей продукт під слово “цукати”. Скульптура була встановлена у квітні 2018 року на Андріївському узвозі та створена скульптором Марком Галенком.

Де знаходиться скульптура київське сухе варення?

Андріївський узвіз, 2Д

Київський екіпаж

Скульптуру київський екіпаж було встановлено у травні 2018 року в Пасажі та створено скульптором Марком Галенком за підтримки компанії “AVIS”. Сто двадцять років тому, 30 червня 1897 року, газета «Киянин» розмістила коротку замітку під заголовком «Автомобільний екіпаж». Ось повний текст: «Третього дня велику сенсацію зробила поява на Подолі витонченого екіпажу, який жваво котився вулицями без коней. Екіпаж рухався прихованим у ньому гасовим двигуном. У цьому оригінальному екіпажі каталися троє пасажирів. Це перший у Києві самохідний екіпаж». Вже на початку 20 століття помітне зростання кількості автомобілів у Києві вимагало регулювання з боку влади. Київська міська управа почала видавати ліцензії на технічну придатність автомобілів. На машині закріплювалася табличка – номер ліцензії та рік видачі.

Де знаходиться скульптура київський екіпаж?

вулиця Хрещатик, 15/4


Київський трамвай

Скульптуру київський трамвай було встановлено у травні 2018 року на Спортивній площі та створено скульптором Дар’я Вовк за підтримки ТРЦ “Gulliver”. На зміну кінному, що ходив Жандармською вулицею, і паровим трамваям у Києві в 1892 році був запущений перший у російській імперії електричний трамвай. 9 вересня 1891 року почали будувати тимчасову електростанцію і укладати рейки на вулиці Олександрівській та Олександрівському узвозі. Роботи було завершено до квітня 1892 року. 1 червня 1892 року почався пасажирський рух на шляху довжиною 1,5 кілометра. На початку 20 століття київський трамвай став звичним громадським транспортом. Мережа трамвайних колій неухильно розширювалася і завдяки зручним маршрутам вдалося пов’язати практично всі райони міста. Бурхливий розвиток трамвая у Києві призвів до того, що на початку 1913 року у місті було вже понад двадцять постійних трамвайних маршрутів. Київському трамваю понад 125 років, а він і сьогодні своєю зручністю та надійністю радує мешканців та гостей столиці України.

Де знаходиться скульптура київський трамвай?

Спортивна площа, 1

Київська плінфа

Скульптура київської плінфи була встановлена в червні 2018 року на Воздвиженці та створена скульптором Сергієм Галенком за підтримки компанії “Укрбуд”. Плінфа (від грецької Πλίνθος – «плита») – широка та плоска обпалена цегла, яка була основним будівельним матеріалом в архітектурі Візантії та в українській храмовій архітектурі 10-13 століть. Із застосуванням плінфи в Києві побудовані Золоті ворота та Софія Київська.

Де знаходиться київська плінфа?

вулиця Дігтярна, 6

Київський фонтан
Скульптуру київського фонтану (копію знаменитих фонтанів Олексія Термена, встановлених по всьому Києву) було встановлено в липні 2018 року неподалік Золотих Воріт і створена скульптором Сергієм Галенком за підтримки кафе “Трішки більше”.

Де знаходиться київський фонтан?

вулиця Володимирська, 40/2

Київський слоник
Скульптура київського слоника була встановлена у вересні 2018 року на Майдані Незалежності та створена скульптором Марком Галенком за підтримки аукціону для колекціонерів Violity.
У 1930-ті роки в Хрещатому парку з’явилися численні водні басейни та фонтани, серед них був фонтан «Слон. З його хобота бив шестиметровий струмінь води, ефект доповнювали окремі струмки вздовж борту. Конструкція виявилася досить міцною і фонтан, один із небагатьох, пережив Велику Вітчизняну війну і став символом відродження. Його любили зображати на повоєнних листівках, знімати у фільмах. Фонтан «Слон» простояв у парку до 1970-х років.

Де знаходиться київський слоник?

Майдан Незалежності 1, ТЦ Глобус 1 (з боку Лядських воріт)

Київський грамофон

Скульптуру київського грамофону було встановлено у жовтні 2018 року та створено скульптором Дариною Вовк за підтримки старокиївської ресторації Первак. Встановлено на честь фабрики грамплатівок “Екстрафон”, яка знаходилася на Шулявці та пропрацювала з 1911 по 1919 рік (обладнання фабрики було експропрійоване більшовиками).

Де знаходиться київський грамофон?

вулиця Рогнідинська, 2


Київська пектораль

Скульптуру київської пекторалі було встановлено у листопаді 2018 року та створено скульптором Юрієм Білявським за підтримки ювелірного будинку Oberig. Її можна називати скіфською, на честь знайденої стародавньої прикраси, або київською, на честь відомої театральної премії або через те, що вона перебуває в київському музеї історичних коштовностей.

Де знаходиться київська пектораль?

вулиця Хрещатик, 15

Київський Самсон

Скульптуру київського Самсона було встановлено у грудні 2018 року та створено скульптором Дар’єю Вовк за підтримки бізнес-центру “Астарта”. Самсон є одним із найстаріших (1748 рік) фонтанів Києва та встановлений на Контрактовій площі.

Де знаходиться київський Самсон?

вулиця Ярославська, 58

Київський комп'ютер
Шукай: киевский компьютер
Шукай: київський комп’ютер

Перший у Європі комп’ютер, МЕСМ (Мала електронна обчислювальна машина) був створений у Києві в Інституті електротехніки АН України під керівництвом академіка Сергія Лебедєва. Розробку МЕСМ було розпочато у 1948 році, а перший запуск машини відбувся 6 листопада 1950 року. Комп’ютер складався приблизно з 6000 електровакуумних ламп, мав енергоспоживання майже 25 кВт та займав площу 60 м2. Для його розміщення вченим виділили частину двоповерхової будівлі у Феофанії.

Введення даних у пам’ять здійснювалося за допомогою перфокарт або набору кодів на штекерному комутаторі, а висновок шляхом фотографічного запису або друку на електромеханічному пристрої. З 1952 по 1956 рік експлуатація МЕСМ здійснювалася цілодобово. Всі ці роки на комп’ютері вирішувалися завдання з різних прикладних областей: термоядерні процеси, космічні польоти, ракетна техніка, механіка, статистичний контроль якості, надзвукова авіація та багато іншого. Скульптуру київського комп’ютера було встановлено в березні 2019 року та створено скульптором Дар’єю Вовк за підтримки компанії “ASUS”.

Де знаходиться київський комп’ютер?

вулиця Ярославів Вал, 23


Золоті ворота
Шукай: золоті ворота
Шукай: золоті ворота
Золоті ворота – головні ворота стародавнього Києва, пам’ятка оборонної архітектури Київської Русі, одна з найдавніших датованих споруд Східної Європи, символ Києва. Свою назву отримали за аналогією із Золотими воротами у Константинополі. Скульптура золотих воріт була встановлена у квітні 2019 року та створена скульптором Марком Галенком за підтримки компанії “Interkassa”.

Де знаходяться золоті ворота?

вулиця Ярославів Вал, 21/20А

Київський богатир Кирило Кожем'яка

Хто не знає легендарного киянина – героя українських казок та билин знаменитого богатиря-змієборця – Кирила Кожем’яку? Тільки він завдяки своїй силі та мужності здатний був урятувати київські землі від страшного змія-дракона. Багато українських письменників зверталися у своїх творах до образу цього силача. Скульптура богатиря була встановлена у травні 2019 року та створена скульптором Марком Галенком за підтримки клубу “5 елемент”.

Де знаходиться київський богатир Кирило Кожем’яка?

вулиця Електриків, 29А

Золота каблучка Сержа Лифаря
Золота каблучка Сержа Лифаря

Золотий балетний черевичок – міжнародна нагорода в галузі хореографії, вручена киянину Сержу Ліфарю у 1955 році з нагоди 25-річної творчої діяльності у національній опері Франції. З 1955 року черевичок зберігався в його будинку, але після смерті Лифаря його дружина подарували її музею історичних цінностей, а згодом туфелька була передана в Національний музей історії України. Скульптура золотого черевичка Сержа Лифаря була встановлена в травні 2019 року і створена скульптором Юрієм Білявським за підтримки “Premier Palace Hotel”.

Де знаходиться золотий черевичок Сержа Лифаря?

бульвар Тараса Шевченка / вулиця Пушкінська, 5-7/29


Київська кава
Історія споживання кави почалася набагато раніше, ніж ви думаєте. Завезли його арабські купці ще за часів князя Володимира Великого. Із середини 19 століття київська кавова історія поступово набирає обертів. Зерна завозять з-за кордону, а засмажують – у Києві, на спеціальній фабриці. Каву починаю подавати в кондитерських та кафе, які згодом стають дедалі популярнішими. Скульптуру київської кави було встановлено в червні 2019 року та створено скульптором Ольгою Колесник за підтримки “City-Zen cafe&bar”.

Де знаходиться київська кава?

вулиця Велика Житомирська, 20


Вертоліт Сікорського
Вертоліт Сікорського

Ігор Іванович Сікорський був молодшою дитиною у сім’ї відомого психіатра, професора Київського університету. У 1908—1911 роках побудував свої перші 2 найпростіші гелікоптери співвісної схеми без автомата перекосу. Вантажопідйомність побудованого у вересні 1909 апарату досягала 9 пудів. Він був представлений на дводенній повітроплавній виставці у Києві у листопаді того ж року. Жоден з побудованих гелікоптерів не зміг злетіти з пілотом, і Сікорський переключився на будівництво літаків. У 1910 році підняв у повітря перший літак своєї конструкції С-2. До 1939 Сікорський створив близько 15 типів літаків. З 1939 року перейшов на конструювання гелікоптерів одногвинтової схеми з автоматом перекосу, що набули широкого поширення. Перший експериментальний вертоліт Vought-Sikorsky 300, створений Ігорем Івановичем у США, відірвався від землі 14 вересня 1939 року. Фактично, це був модернізований варіант його першого російського вертольота, створеного ще липні 1909 року. Скульптуру вертольота Сікорського було встановлено у червні 2019 року та створено скульптором Юрієм Білявським за підтримки інституту вертебрології та реабілітації.

Де знаходиться вертоліт Сікорського?

вулиця Ярославів Вал, 22


Київські шахи
Київські шахи

Скульптура київських шахів була встановлена в серпні 2019 року на тому місці, де вже кілька десятиліть поспіль проходять аматорські шахові турніри та створена скульптором Ольгою Колесник за підтримки магазину настільних ігор “Wanted Games”.

Де знаходяться київські шахи?

парк Тараса Шевченка (кут біля перетину вулиць Льва Толстого та Володимирської)