Китаївська пустель

Свято-Троїцький Китаївський монастир (більше відомий як Китаївська пустель) це православний монастир у Китаєво. Документована історія обителі починається з 1716 року, і ще в 19 столітті Китаєво стало найпопулярнішим місцем паломництва. Найбільш відомими з китаївських старців були Досифей та Феофіл. Стефан Дем’янович Ковнір у 1763—1768 роках збудував у монастирі одну з останніх пам’яток українського бароко — церкву Трійці.

Пустинь була відома своїми садами, якими займалися досвідчені садівники з чернечої братії. У сусідстві з Китаївською пустелею (між Голосіїв та Китаєвом) у 1860-ті роки було засновано Болгарський хутір, де колишній уніатський архієпископ Йосип Сокольський, з дозволу митрополита заклав виноградник. Наприкінці 19 століття остаточно склався архітектурний ансамбль монастирського подвір’я шестикутної форми. До нього увійшли цегляна Троїцька церква, 45-метрова дзвіниця, трапезна з церквами Дванадцятьох апостолів і Трьох російських святителів — Петра, Олексія та Іони, будинок настоятеля, братський корпус, двоповерховий будинок для престарілих священнослужителів, келійні корпуси та ки. З 1898 року на території господарського двору діяв лаврський свічковий завод. До нового корпусу богадільні у 1904 році прибудовано церкву св. Серафима Саровського.

У 1920-х роках храми продовжували діяти, але сама пустель вже не належала ченцям: у келіях розмістили дитячу колонію, частину споруд використовували сільськогосподарські установи. У 1930 році Китаївська пустель була остаточно ліквідована, територія та споруди передані Всесоюзному дослідницькому інституту плодового та ягідного господарства. Дзвіниця розібрана у 1932 році, інші споруди сильно постраждали під час Другої світової війни. Після війни на території пустелі розташовувалися Республіканський навчально-виробничий комбінат бджільництва та Український науково-дослідний інститут захисту рослин.

Після реставрації на початку 1990-х років Троїцьку церкву було передано УПЦ (1992). Після археологічних досліджень 1993—94 років були облаштовані печери і в них освячено храм св. Досіфея. З 1996 року обитель має статус самостійного монастиря. Китаївська пустель унікальна тим, що там у храмі Дванадцятьох апостолів зібрані мощі всіх 12-ти апостолів (за винятком святого Іоанна Богослова, взятого з тілом до Раю, і зрадника Юди Іскаріота, що відпав від апостольського лику), а також мощі святих праведних (батьків Пресвятої Богородиці) та праведних Захарії та Єлизавети (батьків Іоанна Хрестителя) та багатьох інших великих святих. До Китаєва, де знаходиться монастир, примикає національний природний парк Голосіївський.

Де знаходиться монастир Китаївська пустель?

вулиця Китаївська, 15