Голосіївський національний природний парк


Рельєф Голосіївського національного природного парку, який був офіційно створений у 2007 році, представлений підняттями Лисогірсько-Корчуватське та Пирогівське (заввишки 185-190 метрів), Київське лісове плато, перша надзаплавна тераса Дніпра, заплави річок Дніпро та Віти. У Голосіївському лісі та парку імені Максима Рильського в долинах протікають струмки Оріхатський, Дідорівський та Китаєвський із системами ставків (Оріховатські, Дідорівські, Китаївські), місцевість заказника Лісники розчленована численними рукавами річки Віта.

Голосіївський парк неймовірно великий (понад 11 000 гектарів) та представлений окремими ділянками. Північна частина у Голосіївському районі (Голосіївський ліс та парк Рильського) обмежена Голосіївським проспектом, Столичним шосе та вулицею Академіка Заболотного, південна (урочище Лісники та Конча-Заспа) — Столичним та Дніпропетровським шосе та адміністративним кордоном Києва. Біличанський ліс займає західну частину Святошинського району (і Подільського району), крім існуючих природоохоронних об’єктів.

Голосіївський національний природний парк складається з наступних об’єктівː
1. Парк-пам’ятник садово-паркового мистецтва Голосіївський ліс
2. Замовник Урочище Лісники
3. Парк-пам’ятник садово-паркового мистецтва Парк імені Максима Рильського
4. Схил біля інституту фізики
5. Ботанічний сад Національного університету біоресурсів та природокористування
6. Урочище Бичок
7. Урочище Конча-Заспа
8. Урочище Теремки
9. Біличанський ліс

На території Голосіївського парку знаходиться безліч пам’яток археології: поселення давньоруського часу, Китаївське городище та курганний могильник, поселення скіфського періоду, архітектурний комплекс Голосіївського скиту, цвинтар Голосіївської пустелі з могилою преподобного Олексія, залишки лінії оборони (окопи) Києва, печерний комплекс у Церквівщині “Антонієві печери”, печерна церква Феодосія Печерського та багато іншого.

У парку є різні за складом лісові масиви – дубово-грабові у північній частині та соснові на терасі Дніпра у південній частині, а також різноманітний для рівнинної частини України рельєф, водотоки, джерела, мальовничі ландшафти. Тринадцять 400-500 літніх дубів у Голосіївському парку набули статусу ботанічних пам’яток природи місцевого значення. У складі флори парку 650 видів вищих судинних рослин, 118 видів мохоподібних та понад 60 видів афілофороїдних грибів. Деякі з цих видів мають охоронний статус міжнародного, державного чи регіонального рівня. Наприклад із судинних рослин 5 видів занесено до Додатка I Бернської конвенції, 1 вид – до Європейського Червоного списку, 24 види – до Червоної книги України та 29 видів є регіонально рідкісними. Дуже цінним і різноманітним є і тваринний світ Голосіївського національного природного парку: 31 вид наземних молюсків, 190 видів комах та 181 вид хребетних тварин (з них кісткових риб – 21, земноводних – 10, плазунів – 6 видів, птахів – 100, ссавців виду).

До Голосіївського національного природного парку примикають інші цікаві місця: Феофанія, Пирогово, Китаєво (Китаївська пустель) та ВДНГ.

Де знаходиться Голосіївський національний природний парк?