Голосіївський парк імені Максима Рильського

Створення лісу в районі Голосіїво почалося 1631 року під керівництвом Петра Могили – архімандрита Києво-Печерської лаври. Голосіївський парк був створений у 1957 році, а на честь Максима Рильського, який у 1951—1964 роках жив та працював у будівлі на вулиці Радянській розташованій поряд із парком, він був перейменований у 1964 році. Облагоджуванням парку займалося багато киян, але найбільший внесок у цю справу зробили інженер Пестряков, а також архітектори Ладний і Хлєбніков. На той час у північно-західній частині парк сусідив з проспектом 40-річчя Жовтня (нині Голосіївський проспект), що швидко забудовується, у північно-східній частині він межував з селищем Мишоловка, а в південній частині доходив до будівлі Української сільськогосподарської академії.

Площа парку Максима Рильського складає 140 га, але насправді він згодом злився із природним лісом. Тут були висаджені молоді туї, ялівець, горіх, кримська сосна та свидина. З давніх-давен Голосіївський ліс був відомий рідкісними видами флори. Серед унікальних рослин тут ростуть проліски та рясті. Під час створення парку намагалися якнайкраще зберегти натуральну красу лісу. Наприклад, паркани в парку зроблені не з заліза, а з багатоярусної рослинності, що гармонійно вписується в природне середовище лісу. Ландшафт парку виконаний за допомогою сучасних на той час методів дизайну, що допомогло зберегти первозданність цієї місцевості. В даний час парк Максима Рильського є одним з найулюбленіших місць відпочинку городян, що живуть поряд з ним.

У 1960 році парку Максима Рильського надали статус пам’ятника садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. За своїм плануванням парк поділений на декілька окремих секцій – певних ділянок регулярного та пейзажного стилів, лісопарку, а також природних лісових просторів. Так ділянку регулярного стилю можна побачити між центральним входом у парк та павільйоном Молодіжний (станом на 2018 рік зруйновано). Тут висаджені формові екземпляри граба, верба плакуча, ялини звичайна і срібляста колюча, тополя пірамідальна. Більшу частину території парку займає грабова діброва. Однак тут також можна зустріти липу, ясен звичайний, клени, ліщину, бруслини і голі. Що стосується лісопаркових ділянок, то там висаджено дуби спільно з молодим грабом та деякими видами чагарників. Ближче до виходу з парку росте біла акація та береза – породи, що вимагають більше світла. Ділянки пейзажного стилю у парку Максима Рильського представлені у вигляді невеликих галявин, алей із берези, клена сріблястого та дуба північного. Також тут росте платан східний, явір та бук.

У 1965 році тут було відкрито пам’ятник учасникам оборони Києва у 1941 році, присвячений подвигу командирів Червоної Армії та матросів Дніпровської військової флотилії. Автором цього меморіалу виступив архітектор Суворов. Він виготовив стелу у граніті висотою 5,5 метрів і висунув ідею встановити її на спеціальному стилобаті.

Головною пам’яткою парку Рильського є Оріхуватська долина і каскад, що складається з чотирьох ставків. Біля першого ставка працюють атракціони для дітей та літній майданчик для спортивних ігор, а також човнова станція. Біля другого ставка можна побачити рибалок, що ховаються в очеретах, адже лов риби та купання тут заборонені, про що свідчать спеціальні таблички. Тут же працювали літній кінотеатр (станом на 2018 рік покинутий) та ресторан під назвою Дубки (станом на 2017 рік перебував у стадії ремонту). На третьому ставку відпочиваючі можуть погодувати диких качок, що збираються у величезні зграї. Четвертий ставок найбільший за розмірами. На його березі працює станція прокату човнів та катамаранів, а також є кафе, картинги та дитячий майданчик. Цей став стався на іншому кінці парку, неподалік вулиці Максима Рильського. У центральній частині парку розташований цілий спортивний сектор, у якому є павільйони для гри в шахи та більярд, а також танцмайданчики – зараз на місці всього цього знаходиться мотузковий парк. Ліворуч від головного входу в парк також працював Зелений театр – невеликий майданчик, оточений численними лавками, але до наших днів він не зберігся… Пам’ятник Максиму Рильському встановлено біля головного входу до зеленої зони. Його відкриття відбулося в 2003 році, він є погруддям письменника з бронзи, встановлений на гранітному постаменті. Після появи пам’ятника було проведено реконструкцію і самого парку.

Де знаходиться Голосіївський парк імені Максима Рильського?

Голосіївський проспект, 94