Святитель Петро Могила (єпископ Константинопольської православної церкви, Митрополит Київський, Галицький та всієї Русі, екзарх Константинопольського престолу) свого часу звернув увагу на особливу красу та самотність мальовничої околиці Києва — Голосіїв. Він купив частину лісу разом із невеликою галявою у свою власність і збудував тут у 17 столітті храм в ім’я великомученика Іоанна Сочавського та кілька будиночків-келій для братів. Таким чином, було започатковано скит Києво-Печерської Лаври, згодом названий Голосіївською пустелею.
Згодом храм перейменували на честь ікони Божої Матері, що називається «Живоносне Джерело». У 1852 році обитель з благословення правлячого архієрея, святителя Філарета, Митрополита Київського та Галицького (Амфітеатрова) була названа Свято-Покровською. У 1910-1912 роках на місці старого дерев’яного було збудовано новий кам’яний храм. Окрім храмів та келій у Голосіївській пустелі перебували літня резиденція київських митрополитів із домовою церквою на честь преподобного Іоанна Багатостраждального, Печерського, готель, господарський хутір Лаври та інші споруди.
1926 року, через 9 років після жовтневого перевороту, Голосіївську пустель закрили. У радянський період історії було зруйновано всі її храми та будівлі, за винятком будинку київських митрополитів. У роки Великої Вітчизняної війни через Голосіївську пустель проходила друга лінія оборони за місто Київ, тут точилися запеклі бої. Однак жоден снаряд не потрапив на чернечі цвинтарі, на яких був похований преподобний Олексій Голосіївський. 1993 року обитель заново відкрили як скит Києво-Печерської Лаври. Цього ж року було знайдено та перенесено до храму мощі преподобного Олексія Голосіївського, відкрито домовий храм на честь преподобного Іоанна Багатостраждального. 1996 року, згідно з рішенням Священного Синоду, Голосіївська пустель стала самостійним монастирем. У ній відновлено храм на честь ікони Божої Матері, що називається «Живоносне Джерело», і чернечий цвинтар; на місці колишнього митрополичого будинку збудовано нову церкву; виросли чернечий та адміністративний корпуси, будинок намісника з домовою церквою на честь святих Царських Страстотерпців, готель та інші монастирські будівлі.
У Голосіївській пустелі, яка знаходиться в Голосіївському національному природному парку та поряд з Голосіївським парком імені Максима Рильського та ботанічним садом національного університету біоресурсів та природокористування України, також розташоване відоме серед паломників святе місце – усипальниця матінки Аліпії.
Де знаходиться Свято-Покровський чоловічий монастир (Голосіївська пустель)?
вулиця полковника Затєвахіна, 14
+38 (044) 374-06-79
у будні дні: 06:10 – ранкова служба, 17:45 – вечірня служба; у неділю літургія: 07:00, 08:00, 09:00, 10:00; акафіст Божої Матері – в пункті, сб і нд після літургії; панахида – щодня, 09:00 біля мощів матінки Аліпії та о 12:00 у каплиці