Пасаж

Пасаж — торгово-житлова будівля у Києві у вигляді вулиці-коридора, утвореної двома паралельними корпусами (нинішня адреса — вулиця Хрещатик, 15). На кордоні 19-20 століть садибу Штіфнера, що розташовувалась на місці нинішнього Пасажу, придбало за 1,5 мільйона рублів Страхове товариство «Росія». На купленій землі, площею 1 га, суспільство вирішило звести великий бізнес-центр із магазинами на першому поверсі, офісами — на верхніх, а також квартирами, які можна здавати в оренду. Враховуючи специфічні розміри садиби, що нагадувала вузький витягнутий прямокутник, архітектор запропонував звести два паралельні корпуси, створивши між ними вулицю-коридор, а фасади прикрасити оригінальними ліпними фігурами. У лінію Пасажу він вніс ледь помітний злам.

Будівництво розпочалося у 1913 році. За рік вдалося побудувати приблизно дві третини запланованого — за проектом Пасаж повинен був виходити безпосередньо на Хрещатик, який на той час був значно вже , чим зараз. Зводили будівлю у стилі неокласицизму. Але Перша світова війна завадила будівництву. Крім того, не встигли спорудити і арку входу в Пасаж з боку Хрещатика. Завдяки цьому будівля (по вулиці Хрещатик, 25), яка мала бути для цього розібрана, проіснувала до 1941 року. Існував також проект встановлення великого скляного даху над Пасажем складної інженерної конструкції.

Перші поверхи незакінченої будівлі займали магазини (для них збудували великі вікна аркового типу), на верхніх поверхах, розділених на секції, розташовувалися квартири та контори підприємств. Коли влітку 1920 року Червона Армія, вибивши з Києва польські війська, встановила у місті радянську владу, вже не було ні страхового товариства «Росія» (більшовики все націоналізували), ні царського рубля, ні підрядної контори, яка зводила Пасаж. Тому будівля простояла незавершеною до Великої Вітчизняної війни. А восени 1941 року було підірвано разом із більшістю будинків на Хрещатику.

Це цікаво!

У входу в Пасаж з боку Хрещатика розташована Алея зірок, на якій встановлені 17 зірок відомих українських діячів культури та спорту:
– Олег Блохін,
– Сергій Бубка,
– Михайло Воронін,
– Володимир Моісеєнко та Володимир Данилець,
– Таїсія Повалій,
– Ада Роговцева,
– Софія Ротару,
– Богдан Ступка та багато інших.

Після війни будівлю вирішили реконструювати, хоча була ідея ліквідувати її зовсім. Фасади відреставрували, а до торців старої будівлі прибудували 6-поверхову будівлю з великою аркою. Невеликий фонтан перед аркою з’явився вже у 1990-ті роки. Близько трьох десятиліть у Пасажі розміщувалася популярна у місті «Аптека матері та дитини», а також велика двоповерхова книгарня дитячої та навчальної літератури «Зміна» з великими вікнами на другому поверсі. На нижніх поверхах до 1980-х років розміщувався комплекс магазинів “Дитячий світ”, на верхніх – квартири.

У процесі реконструкції внутрішнє планування будівлі-вулиці зазнало суттєвих змін. Верхні поверхи були перероблені під квартири для еліти республіки — переважно творчої. Тут оселилися відомі співаки, письменники, композитори, архітектори, режисери, артисти, лікарі — багатьом із них нині встановлені меморіальні дошки біля під’їздів, де вони жили.
А ось фасади Пасажу були відновлені відповідно до оригіналу. Свого часу серед киян ходили легенди про те, що саме на них зображено: на будівлі можна побачити гірлянди, герби, черепи бугаїв, ангелів, нічних сов, жезли Меркурія, голови баранів з підвішеними до рогів ананасами, постаті чоловіків і жінок, що обіймаються. зі левом та левицею дітей.

Нині на перших двох поверхах Пасажу розміщено магазини, кафе та ресторани. На верхніх – офіси та квартири. На будівлі встановлено меморіальні дошки на честь відомих людей, які в ньому проживали: оперних співаків Бориса Гмирі та Михайла Гришка, лікаря-терапевта Анатолія Міхньова, письменників Івана Неходи та Віктора Некрасова. А в коридорі-вулиці між двома корпусами будівель відкрили пам’ятник архітектору Владиславу Городецькому, який був частим відвідувачем кав’ярень Пасажу.

Де знаходиться Пасаж?

вулиця Хрещатик, 15