Будинки житлового кооперативу “Радянський лікар”

Будинок лікаря №1

Будинок лікаря є одним із перших багатоквартирних житлових будинків, збудованих за радянських часів у Києві. Створено в стилі конструктивізму за проектом архітектора Павла Альошина (також спроектував особняк Ковалевського) у 1930 році. Пам’ятка історії, архітектури, містобудування місцевого значення. Будинок чотириповерховий, цегляний, із секційним плануванням. Об’ємно-просторова композиція обумовлена змиканням вулиць під гострим кутом. Бічні крила будівлі розташовані на “червоних лініях” (кордонах забудови земельної ділянки), центральну частину, маскуючи невигідну містобудівну ситуацію, віднесли углиб ділянки та виконали у вигляді увігнутої циркульної кривої. Прилеглі бічні крила підкреслені напівкруглими ризалітами (частина будівлі, яка виступає за основну лінію фасаду та йде на всю висоту будівлі). Перед центральним входом розбитий невеликий палісадник, структура планування підпорядкована вимогам комфортності проживання. Квартири в будинку лікаря дво-, три-, чотири- та п’ятикімнатні. Більшість квартир має наскрізне провітрювання, зручну передпокій-хол. Складний план будинку використано для створення численних підсобних приміщень. У низці квартир зроблено камін, розсувні перегородки. Міжповерхові перекриття дерев’яні, над підвальною частиною – залізобетонні. Плоский дах із монолітного залізобетону. На ньому – солярій та прогулянковий майданчик (таке у Києві було реалізовано вперше).
Виразна композиція фасаду створюється в результаті вдало знайдених пропорцій, контрастного поєднання горизонтальних поверхових тяг та суцільного скління сходових кліток, різноманітного, але ретельно продуманого членування балконами, еркерами, лоджіями. Кольорове рішення фасаду також побудовано на контрасті червоної та жовтої цегли.

Де знаходиться будинок лікаря №1?

вулиця Велика Житомирська, 17/2

Будинок лікаря №2


Друга багатоповерхівка житлового кооперативу “Радянський лікар” була побудована у 1930-х роках і теж у стилі конструктивізму. Проектом передбачалися приміщення громадського призначення: їдальня, механічна пральня, клуб, перукарня, пошта, телеграф… та багато чого так і не було реалізовано. Споруда вийшла семиповерхову цегляну, з дво-, три-, чотири- та п’ятикімнатними квартирами. Всі квартири мають балкони та лоджії. Будівля складається з чотирьох корпусів, які зміщені відносно один одного, внаслідок чого утворився глибокий курдонер (обмежений головним корпусом та бічними флігелями парадний двір перед будинком) з боку вулиці Станіславського. Головним композиційним вузлом є кутова частина, яка представляє грановану композицію з прямокутних форм, об’єднаних знизу напівкруглим одноповерховим об’ємом. Рішення фасадів триярусне. Ведучими в їхній пластиці є увігнуті вертикальні площини сходових кліток, співзвучні аркові завершення вікон другого поверху, профілі карнизів та інші архітектурні деталі. Під час пожежі 1941 року будинок зазнав значних пошкоджень, після війни було відновлено.

Де знаходиться будинок лікаря №2?

вулиця Заньковецької, 5/2