Будинок з котами (будинок Ягимовського)

Будинок з котами, також відомий як Будинок Ягимовського, є пам’яткою архітектури та історії дореволюційного Києва. Свою назву отримав через велику кількість фігур котів у декорі фасаду. Якийсь час будинок називали замком Кощія, але чому так було – зараз уже невідомо. Будівлю було збудовано за проектом інженера-архітектора Володимира Безсмертного на замовлення полковника Федора Ягимовського у 1909 році.

У будинку в різний час проживали люди, які здобули популярність у різних аспектах життя. Наприклад, у 1917—1920 тут жив історик та етнограф Микола Левченко. До кінця 1920-х років у будинку проживав учений-механік Степан Тимошенко, на честь перебування якого тут на фасаді будівлі у 1995 році було встановлено бронзову пам’ятну дошку. В наш час будинок має житловий статус, тут мешкають багаті люди, а перший поверх використовується комерційними структурами.

Тепер давайте докладно розглянемо сам будинок із котами, який має зелене забарвлення, а весь декор виділений білим кольором – звідси загальна контрастність композиції. З боку вулиці будинок має 4 поверхи, з боку двору — 5. На кожному поверсі по чотири квартири, вкрай незручне планування: кімнати вузькі, вікна теж, кухні та спальні слабо освітлені. А велика кількість живих істот (коти, сови і маскарони – суміш людського і тваринного вигляду) на фасадах (включаючи навіть риса біля даху), надає будівлі вигляду і риси споріднені будинку з химерами.

Вікна та двері будинку з котами відрізняються формами та розмірами. Саме в цьому полягає оригінальне рішення архітектора. Поєднання екзотичних модерністських напівкруглих вікон та зроблених під готику вітражів стало візитною карткою, завдяки якій будівля вельми відома серед інших історичних споруд Києва. Дивною виглядає ідея проектувальника розташувати великі вітражні вікна біля землі, оскільки це пропускатиме холод узимку і занадто нагріватиме приміщення влітку.

Де знаходиться будинок з котами (будинок Ягимовського)?

вулиця Гоголівська, 23