Будинок з химерами

Будинок із химерами (свою назву будинок отримав завдяки скульптурним прикрасам розташованим як на фасаді будинку так і всередині його, тематика яких — наземний та підводний тваринний світ, атрибути полювання, казкові істоти) було збудовано за проектом архітектора Владислава Городецького у 1901—1902 роках із застосуванням новаторських рішень тих часів під керівництвом інженера Антона Страуса. На час будівництва будівлі Городецький був відомий як великий архітектор, розробив багато будівель Києва — зокрема, Костел святого Миколая, київську кенасу та національний художній музей України. Городецький фінансував будівництво будинку на позикові кошти із наміром створити прибутковий будинок. На кожному поверсі він сформував по одній квартирі, вони були пов’язані між собою ліфтом та сходами. Сам Городецький займав четвертий поверх будівлі, площа якої становить близько 380 квадратних метрів. Через фінансові проблеми, пов’язані із захопленням сафарі, у липні 1912 року Городецький вирішив закласти свій особняк Київському товариству взаємних кредитів.

Як виглядає будинок з химерами всередині?


У вільному плануванні будинку використано принцип функціонального взаємозв’язку ізольованих груп приміщень (парадних, житлових, господарських), що притаманно багатих будинків початку 20-го століття. Розташування кімнат у будинку – віялом, в ході сонця, що створювало умови для гарного природного освітлення. Загальна площа будівлі складає 3310 квадратних метрів.

На першому поверсі з боку площі Івана Франка розміщувалися 2 стайні, 2 кімнати для кучерів, загальна пральня та 2 квартири — дво- та трикімнатна. Кожна з двох квартир складається з передпокою, кухні, ванної кімнати та комори. На поверхах, розташованих вище за перший, розташовувалося по одній квартирі.

На другому поверсі квартира складалася з 6 житлових кімнат, вестибюля, кухні, буфету, трьох кімнат для прислуги, однієї ванної кімнати, двох туалетів та двох комор.

На третьому і шостому поверсі розташовувалися квартири з 8 житлових кімнат, в них були передпокій, кухня, пральня, дві кімнати для прислуги, ванна кімната і два туалети. Квартира на третьому поверсі була дещо нижчою від рівня головного входу з боку Банківської вулиці.

Краща квартира, з 13 кімнатами, на четвертому поверсі з боку площі Івана Франка (на першому з боку Банкової вулиці), належала самому Городецькому. Вона складалася з кабінету, вітальні, малої вітальні, їдальні, будуару, спальні, дитячої, кімнати для гувернантки, запасної кімнати, передпокою, трьох кімнат для прислуги, посудомийної, коридору, кухні, ванної кімнати, двох туалетів і двох комор. Така сама квартира була поверхом вище.

Крім квартир, стайні, пральні та комор, у будинку були винні льохи і корівник, Городецький хотів щодня напувати своїх мешканців свіжим молоком. Розташування корівника було підібрано таким чином, щоб запах не завдавав мешканцям незручностей.

Нездатність виплатити відсотки за кредитом призвела до того, що 1913 року садибу з особняком було продано кредитним товариством на аукціоні. Володіння особняком перейшло до Данила Балаховського, французького консульського агента у Києві. 1916 року будинок купив якийсь Самуїл Німець, купець першої гільдії. Після Жовтневої революції 1917 року будівля була націоналізована, а всі квартири в будинку стали комунальними.
Під час Великої Вітчизняної війни будівлі було завдано значної шкоди, вона залишалася занедбаною. Після війни будинок використовувався як житло акторів театру імені Івана Франка. Потім ЦК КП(б)У розпорядився використати будівлю як поліклініку №1 для членів ЦК КП(б)У.

Після розпаду СРСР будинок належав Міністерству охорони здоров’я України. Згодом палі втратили свою опорну функцію, і в місці стикування стрічкового та пальового фундаментів будинок розколовся на дві частини. Одна частина будинку нахилилася у бік резиденції Президента України на 33 см, а друга – у бік театру імені Івана Франка на 10 см. Була потрібна термінова реконструкція будівлі. У 1998 році інститутом «УкрНДІпроектреставрація» було розроблено проект реконструкції «Дома з химерами».

Наприкінці 2003 року Кабінет Міністрів України затвердив розроблений інститутом план реконструкції будівлі. У ході реставраційних робіт робітники розкопали перший поверх, засипаний землею з метою зміцнення. За старими кресленнями Городецького, що збереглися, відновили інтер’єр і розписи на стінах. Відновили пальове поле, але виправляти будинок, який нахилився більш ніж на 30 см у бік Банкової реставратори не стали, випрямити будинок означало б, що його перебудовують, а не реставрують. Щоб вмонтувати вікна в стіни, що перекосилися від часу, майстрам довелося виготовити криві віконні рами. У дворі відновили штучне озеро, фонтани та сад із альпійською гіркою.

Легенди та міфи про будинок з химерами


Згідно з першою легендою, Городецький побудував цей будинок на згадку про свою дочку, яка наклала на себе руки, кинувшись у води Дніпра чи то через сімейну сварку, чи то через нещасне кохання, від цього в оформленні так багато морських мотивів. Однак, як було встановлено, Олена Городецька (заміжня Яценка) під час будівництва будинку була жива і здорова і померла набагато пізніше за свого батька.

Друга легенда свідчить, що Городецький побудував будинок, уклавши з відомими архітекторами Олександром Кобелєвим та Володимиром Леонтовичем парі, що він за 2 роки зможе побудувати будівлю, використовуючи нові на ті часи матеріали: цемент і бетон. Через два роки Городецький представив архітекторам свій дім та виграв парі.

Згідно з третьою легендою, перед тим як залишити будинок, Городецький наклав на нього прокляття. Нібито всі мешканці особняка будуть нещасливі, і тільки нащадки Городецького зможуть безперешкодно уживатися з химерами. Прихильники цієї версії вказують на те, що контори, які тут володіли приміщеннями або орендували їх, банкрутували — їх фонди таємниче зникали, організації розформовувалися.

Після ремонту три поверхи будівлі (третій, четвертий та п’ятий) було переобладнано під приміщення для проведення заходів за участю Президента України. На першому та другому поверхах резиденції розташовані службові кабінети працівників державного протоколу та церемоніалу президентського секретаріату.
У будинку з химерами також є зала для вручення вірчих грамот, урядова зала для підписання документів, мала зала для переговорів, зала, де Президент України проводить зустрічі «тет-а-тет», приміщення для брифінгів та кімната для проведення урочистих святкових прийомів. У пішій доступності знаходиться кілька цікавих місць, як особняк Лібермана, будинок”вдови, що плаче” і “шоколадний “будиночок.

Где находится дом с химерами?

вулиця Банкова, 10
(Щоб потрапити всередину будинку з химерами, необхідно записатися на платну екскурсію, які регулярно проводять київські турфірми)