Національний художній музей України

Музей був започаткований зусиллями української інтелігенції наприкінці 19 століття як перший загальнодоступний музей Києва. Будівлю музею побудовано за проектом московського архітектора Петра Бойцова (особняк Терещенко) у неокласичному стилі. Доопрацьовував проект та керував роботами відомий київський архітектор Владислав Городецький (театр Франка, костел Миколаївський, Караїмська кенаса, будинок з химерами). Скульптурне оздоблення фасаду виконано майстернею Еліо Саля (працював також над будівлею караїмської кенаси, будинки з химерами, опери України, Миколаївського костелу).
Перша виставка з нагоди всеросійського археологічного з’їзду відкрилася у недобудованому приміщенні київського міського музею старожитностей та мистецтв у серпні 1899 року. Офіційне відкриття та освячення закладу, який отримав назву київський художньо-промисловий та науковий музей імені государя імператора Миколи Олександровича, відбулося 30 грудня 1904 року.

1919 року після націоналізації музей став називатися 1-м державним, з 1924 року – всеукраїнським історичним ім’ям Тараса Шевченка, з 1936 року – державним українським, з 1939 року – державним музеєм українського мистецтва. Під час німецької окупації Києва у 1942 році музей було поєднано з колекцією російського мистецтва під загальною назвою державний музей східноєвропейського мистецтва, у 1944 році попередній статус музею було відновлено. У зміні назв музею відбилися складні процеси життя країни та певні етапи становлення вітчизняної музейної справи. Зокрема, за назвами можна простежити, як змінювався профіль колекції, і як окремі частини первинного збирання відходили, щоб стати основою для народження інших музеїв Києва.
Остання назва цієї установи – національний художній музей України – з’явилася у 1994 році за часів незалежності української держави, показала високий статус музею як провідної колекції вітчизняного мистецтва, яка й досі залишається духовною скарбницею нашої країни, її гордістю та багатством.

Фонди національного художнього музею України наразі налічують понад 40 000 експонатів, серед яких — шедеври українського та зарубіжного живопису, скульптури та графіки від часів Київської Русі до сьогодні. У музеї одна з найбагатших в Україні колекцій іконопису (Волинська ікона Богоматері, Святий Георгій із житієм). Також представлені класичні зразки живопису 19 ст., український авангард, новітні течії живопису періоду 20—21 ст.

Де знаходиться національний художній музей України?

вулиця Михайла Грушевського, 6
(044) 278-13-57
ср, чт, нд: 10:00 – 18:00, пт: 12:00 – 19:00, сб: 11:00 – 19:00, пн, вт: вихідний