Національна опера України

Постійна оперна трупа була організована в Києві в 1867 році і стала однією з найкращих у Російській імперії. Трупа працювала у приміщенні Міського театру, збудованого у 1856 році за проектом архітектора Штрома. У 1896 році, в останній день театрального сезону, сталася пожежа, що повністю знищила будівлю Міського театру. Будівництво нової будівлі на місці старого театру розпочалося у жовтні 1897 року за проектом архітектора Віктора Шретера. Зал оперного театру включав партер, амфітеатр, бельетаж та чотири яруси, які вміщують близько 1700 глядачів. Над головним входом театру було встановлено офіційний герб Києва із зображенням архангела Михаїла — покровителя міста, проте на настійну вимогу київського митрополита, який вважав театр гріховним закладом, герб замінили алегоричною композицією: геральдичні грифони тримають у лапах ліру як символ. Фасад будівлі прикрашали бюсти композиторів М. Глінки та О. Сєрова, Т. Шевченка. Урочисте відкриття та освячення нової будівлі відбулося у вересні 1901 року.

У роки Великої Вітчизняної війни театр був евакуйований до Уфи, потім до Іркутська, а 1944 року повернувся до Києва. 1961 року в будівлі було встановлено контроль температури зали (другий у СРСР театр з таким обладнанням). У 1983—1988 роках було здійснено капітальну реконструкцію театрального приміщення. Реставратори внесли значні зміни до закулісної частини театрального приміщення, що дозволило збільшити кількість репетиційних залів, гримерних, було обладнано спеціальний хоровий клас, збільшено розмір сцени, замість старовинного органу встановили новий. Було переобладнано й оркестрову яму, в якій зараз одночасно може поміститися 100 музикантів.

Нині національна опера України має багатий репертуар та безліч шанувальників, постійних відвідувачів.
Національний репертуар: опери «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Запорожець за Дунаєм», «Ярослав Мудрий», «Мойсей»; балети «Лісова пісня», «Русалочка», «Ніч перед Різдвом», «Володар Борисфена», «Буратіно та чарівна скрипка», «Даніела».
Російська класика: опери «Пікова дама», «Євгеній Онєгін», «Іоланта», «Князь Ігор», «Борис Годунов», «Царська наречена», «Алеко» ; балети «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик», «Баядерка», «Дон Кіхот», «Пахіта», «Раймонда», «Шехеразада».
Італійські опери: “Макбет”, “Ріголетто”, “Травіата”, “Бал-маскарад”, “Аїда”, “Ріголетто”, “Манон Леско”, “Богема”, “Туга”, ” Мадам Баттерфляй» (Чіо-чіо-сан), «Турандот», «Севільський цирульник», «Попелюшка», «Лючія ді Ламмермур», «Любовний напій», «Норма», «Джоконда», «Сільська честь».
Європейська класика: опера «Кармен»; балети “Жизель”, “Корсар”, “Сільфіда”.
Композитори 20 століття: опера «Кохання до трьох апельсинів»; балети «Ромео і Джульєтта», «Попелюшка», «Грек Зорба», «Спартак», «Чиполліно», «Легенда про кохання», «Білосніжка та сім гномів», «Кармен-сюїта», “Болеро”.

Де знаходиться національний академічний театр опери та балету України імені Тараса Шевченка?

вулиця Володимирська, 50
(044) 235-26-06, 234-03-53