Труханів острів

Труханів острів на Дніпрі має площу 450 гектарів і розташований навпроти центральної частини Києва між головним руслом Дніпра на заході та його відгалуженням Чортороєм на сході, включає парк Муромець. Вважається, що назва острова походить від імені половецького хана Тугорхана, оскільки наприкінці 11 століття на ньому знаходилася резиденція його дочки — дружини київського князя Святополка Ізяславича. За часів Київської Русі на Трухановому острові існувало також поселення Ольжиші, яке належить княгині Ользі. У 1534 році острів перейшов у володіння Пустинно-Микільського монастиря (у 1960-х роках був остаточно зруйнований і розібраний за вказівкою уряду СРСР і КПУ), у 1698 році був повернутий місту. У середині 19 століття на ньому з’явилися перші споруди, у 1880-х роках виникли робітничі селища у зв’язку зі створенням на острові 1-го та 2-го об’єднання Дніпровського пароплавства. Тут розташувалися судноверфі, яхт-клуб, парк «Ермітаж», 1895 року з’явився телефон – зв’язок провели на дачу пароплавного магната Давида Марголіна. 1907 року міська дума дозволила заселяти острів. На той час на ньому мешкали 130 самоселів, які працювали на судноверфі. Доволі швидко на Трухановому облаштували центральну базарну площу (Запорізьку), проклали вулиці із географічними назвами: Дніпровська, Конотопська, Полтавська. 1909 року за гроші Марголіна збудували школу-училище, а 1910 року освятили кам’яну церкву Святої Єлизавети — на честь Єлизавети Трепової, київської генерал-губернаторки, яка допомагала будівництву.

Відомий нині пляж на Трухановому острові було вперше відкрито 1918 року в роки першої німецької окупації. Після руйнування поселення під час Другої світової війни (на згадку про загиблих на фронті труханівців у 1989 році тут було встановлено меморіал) Труханів острів перебудували на місце відпочинку – тепер тут знаходяться великі пляжі, водні станції, спортивні споруди, ресторани, будинки відпочинку та різноманітні розважальні заклади. Труханів острів добре озеленений і з’єднується з набережною правого берега Дніпра парковим пішохідним мостом (за 250 метрів перед входом на міст, праворуч, ви можете побачити відому київську пам’ятку пам’ятник хрещення Русі/колона Магдебурзького права), який був збудований у 1957 році. До перекриття Дніпра греблею Київської ГЕС (1964 рік) Труханів острів під час весняних повінь повністю затоплювався.

На Трухановому острові крім відпочинку можна займатися спортом. З 2014 року через острів проведено велосипедну доріжку. Кожен бажаючий може там бігати, їздити велосипедом або на роликах, або займатися іншим видом спортивної діяльності. Труханів острів знаходиться поблизу Матвіївської затоки, яка є єдиною в Києві затокою, де тренуються спортсмени з веслування на човнах “Дракон”, академічному веслуванні та веслуванні на байдарках і каное. Тут є безліч спортивних баз, таких як: Зеніт, Локомотив, ККДЮ, ЦСКА, Буревісник, ДЮСШ7, Спартак (ДЮСШ Київ) та інші. Ближче до мосту метро, у відпочинковій зоні “Довбичка” розташований нудистський пляж. За 400 метрів від входу на острів, якщо рухатися прямо, знаходиться будівля занедбаного радянського кафе-танцмайданчика “Відпочинок”. Раніше городяни, які проживали на лівому березі Києва, мали можливість дістатися Труханового острова на трамваї Дніпровською набережною, але після його скасування залишився лише один зручний спосіб – на метро до станції “Поштова площа”, а звідти – пішки.

Де знаходиться Труханів острів?