Пивний завод Карла Шульця

Створення пивоварні пов’язують з ім’ям німецького підприємця Карла Генріха Шульца, який фінансував будівництво у Києві пивоварень, що 1886 року було об’єднано під назвою “Пивзавод Карла Шульця”. Роком заснування безпосередньо “Пивзаводу №1” прийнято вважати 1881. Проте коріння цього підприємства досягає більш давніх часів. В архівних документах було виявлено, що броварня тут існувала вже 1823, а ймовірно, могла виникнути ще раніше – в 1811 році.

Шульц володіли пивоварнею з 1865, коли Йоганн-Генріх Шульц, батько Карла-Генріха, орендував завод і суттєво переобладнавши його, запустив у роботу 1 серпня 1866 року. Карл-Генріх Шульц залишався власником заводу до грудня 1914 року, коли підприємство було секвестовано був німцем, то всім німцям у зв’язку з війною було заборонено користуватися своєю власністю. У червні 1915 року завод перейшов в управління до швейцарського громадянина Вюрглера та міщанина Романенкова. Потім пивним заводом керував керівник цукрово-рафінадного заводу Журик, після чого пивоварне підприємство перейшло у розпорядження Києво-Подільського управління землеробства та державного майна.

З приходом радянської влади підприємство було націоналізовано та отримало «номерну» назву «Київський пивзавод №1» (у цей же період назва «Київський пивзавод №2» була надана пивзаводу на Подолі, а «Київським пивзаводом №3» стало побудоване у 1980 році підприємство , нині відоме як “Оболонь”). Пивний завод Шульца був єдиним серед пивоварних підприємств міста, яке безперервно працювало навіть за часів німецької окупації. За радянських часів саме «Київський пивзавод №1» постачав пиво для вищого керівництва УРСР та СРСР.

Після розвалу СРСР всі броварні Києва були переведені в орендну форму власності, а «Київський пивзавод №1» став ставитися до підприємства «Оболонь». 1993 року пивзавод Шульца був приватизований зі створенням акціонерного товариства, а 2000 року став належати компанії “Сармат”. У 2003 році власники пивзаводу ухвалили рішення про зупинення виробництва та продажу підприємства, при цьому головною цінністю цього активу визнавалася зайнята пивзаводом земельна ділянка площею 3,5 га. Остання варіння пива було проведено 27 вересня 2003 року. Покупця знайти так і не вдалося і у 2007 році права власності на пивзавод було передано компанії «Еста Холдинг», спеціалізацією якої є операції з нерухомістю та реалізація будівельних проектів. Безславним завершенням багаторічної історії відомого “Київського пивзаводу №1” стало рішення господарського суду Києва, яким 12 жовтня 2009 року підприємство було визнано банкрутом.

Де знаходиться пивний завод Карла Шульца (“Київський пивзавод №1”)?

Голосіївський проспект, 8