Ботанічний сад Фоміна

Ботанічний сад імені академіка Олександра Фоміна — один із найстаріших ботсадів Києва (старше ботсада Гришка) та України. Є підрозділом Київського університету імені Шевченка. Був закладений у 1839 році на пустирі, у глибоких ярах та на пагорбах неподалік університету. Площа саду 22,5 га. У створенні саду були використані колекції рослин ботанічного саду Кременецького ліцею, а також рослини, вирощені з насіння, надісланого ботанічними садами Росії та інших країн. У середині 19-го століття було споруджено оранжерейний комплекс для колекцій тропічних та субтропічних рослин. Нині у колекціях ботсаду налічується близько 10 000 видів, сортів та форм рослин. Колекція кактусів та інших сукулентів була найбільшою у СРСР. У 1977 році для деяких видів пальм був споруджений найвищий свого часу 30-метровий клімат загальною площею 1000 квадратних метрів.

Питання створення ботанічного саду було порушено ще 1834 року архітектором Вікентієм Беретті, за проектом якого зводився київський університет святого Володимира (нині університет Шевченка). Він запропонував розмістити садок на пустельній території, розташованій біля корпусу університету. Для цього з Кременецького ліцею до Києва було привезено понад 500 рослин, які тимчасово розмістили у Царському саду. Однак через відсутність коштів закладку саду було відкладено на 5 років. Лише 1839 року Київський навчальний округ дав дозвіл на закладку тимчасового ботанічного саду.

У 1841 році ботсад набуває постійного статусу. За планом архітектора Лауфера споруджується оранжерейний комплекс, розбиваються тераси, що збереглися до наших днів. У 1850 році планування та розбивка ботанічного саду було завершено. До 1852 тут налічувалося вже близько 25 000 дерев і 400 видів кущів, а також більше 4000 видів інших рослин. З 1914 по 1935, аж до своєї смерті після року боротьби з тяжкою хворобою, директором ботанічного саду був Олександр Фомін. На долю директора та його співробітників у роки Першої світової та Громадянської воєн випали тяжкі випробування. Однак їм вдалося не тільки зберегти тендітні тропічні рослини в часи розрухи, що панувала, але й побудувати 3 нових теплиці, відремонтувати оранжерею. У 1935 році, після смерті Фоміна, сад був названий на його честь.

З 1941 по 1943 рік під час фашистської окупації загинуло багато цінних рослин із колекції. Деякі рослини були вивезені до Німеччини. Проте вже навесні 1944 року сад було відкрито для відвідувачів, почалося відновлення оранжерей та колекцій рослин саду. У 1950-х роках на території саду було збудовано секретний об’єкт військового призначення К-2 (станція урядового зв’язку), що функціонує досі. У 1960 році сад проголошено пам’яткою садово-паркового мистецтва республіканського значення. У 1977 році була побудована нова, сучасна оранжерея-кліматотрон – одна з найбільших у світі на той час. У 2004 році було створено музей історії ботсаду Фоміна. Музей, як і сам сад, є науково-просвітницьким центром, проводить екскурсії садом, бере участь в освітній роботі біологічного факультету київського університету Шевченка.

Де знаходиться ботанічний сад імені Фоміна?

вулиця Симона Петлюри, 1
(044) 234-60-56