Київський зоопарк

Київський зоологічний парк – це унікальний об’єкт, створений за ініціативою професорів університету Святого Володимира та політехнічного інституту, викладачів гімназій, лікарів, громадських діячів та багатьох любителів живої природи, які були членами київського товариства любителів природи. Офіційною датою заснування київського зоопарку та початком його діяльності стало 21 березня 1909 року, коли він отримав дозвіл на оренду території для розміщення у ботанічному саду університету Святого Володимира та на збирання засобів для утримання тварин.

З перших днів свого існування зоопарк утримувався на благодійні кошти від приватних осіб та меценатів. Колекція поповнювалась в основному за рахунок диких тварин, від яких відмовлялися власники та за рахунок подарунків. Серед меценатів були відомий підприємець Терещенко, цар Микола Другий, власник заповідника Асканія-Нова Фальц-Фейн, архітектор Городецький, художник Святославський, графиня Броцька та інші.

16 травня 1912 року міська адміністрація виділила під розвиток зоопарку нове, найкраще місце площею 24 гектари в районі нинішньої Шулявки навпроти будівель київського політехнічного інституту. Рельєф цієї місцевості не придатний для будівництва житла, але краще підходив для розвитку території зоосаду. Складність рельєфу вдалося раціонально та вдало використати. В ярах викопали озерця для водоплавних птахів, на верхній території збудували загони, вольєри та клітки.

Офіційне новосілля відбулося у квітні 1914 року, але подальшому розвитку зоопарку завадила перша світова війна, а згодом і громадянська війна. Незважаючи на величезні труднощі, ентузіасти змогли зберегти колекцію тварин і все створене в зоопарку до кінця військових дій, які відбувалися на території країни на початку 20-го століття. У 1920-х роках розпочинається справжній розквіт зоопарку. Колекція поповнюється рідкісними тваринами, у зоопарку ведеться наукова праця. 1935 року за зоопарком нарешті закріплюють усю територію та огороджують її парканом; починають будувати слонівник та приміщення для мавп. Старі вольєри розширюють, покращують водопостачання та виділяють зоопарку велику сіножатісну ділянку. Починає роботу ветеринарна лікарня з кількома лабораторіями та відділеннями, ветеринарна аптека та палата для лікувальних процедур.

Фашистська окупація Києва закінчилася для зоопарку майже повним вивезенням тварин до Німеччини та руйнуванням будівель. Відразу після звільнення Києва від німецьких окупантів, найважливіші елементи зоопарку були нашвидкуруч відремонтований його колективом і вже 10 квітня 1944 року він знову відкрився для відвідувачів. 1966 року розпочалася довгострокова реконструкція зоопарку. Було збудовано новий центральний вхід з приміщеннями для кас та екскурсійного бюро та котельня, яка забезпечила зоопарк теплом та гарячою водою. У грудні 1970 закінчено будівництво сучасного павільйону для утримання птахів площею 2400 м2. У 1972 році було відкрито акватераріум, у 1976 році збудовано комплекс для утримання приматів площею 2700 м2, а в травні 1982 року відкрито “Острів звірів”.

Роки так званого “перехідного періоду” (після розвалу СРСР та становлення України як окремої країни) з 1992 по 1997 були вкрай важкими за наслідками для колекції та колективу зоопарку. 2009 року київському зоопарку виповнилося 100 років. За свою вікову історію він пройшов довгий шлях від громадського звіринця до одного з найбільших територій зоологічних парків Європи, розташованих у межах міста. Зоопарк є членом Євроазіатської та Української асоціації зоопарків та тераріумів. Станом на липень 2013 року колекція тварин київського зоопарку налічує 369 видів, що становить 3010 особин (без урахування домашніх видів та кормових тварин).

Де знаходиться київський зоопарк?

проспект Перемоги, 32
09:00 – 16:00, понеділок – 12:00 – 16:00
(044) 2774769