Комплекс будинків Фрідріха Міхельсона

Фрідріх Густавович Міхельсон (1840—1908) мільйонер входив до складу міської думи, купець 1-ї гільдії, голосний київської міської думи. Входив до десятки найбагатших городян Києва початку 20 століття. Володів цегляними та скляними підприємствами, поряд великих садиб у центрі Києва (які утворювали собою практично місто в місті), а також народними лазнями, завдяки яким і став найбільш відомим на той час. У будинках, які йому належали (по вулицях Богдана Хмельницького, Володимирської, Пушкінської, Михайла Коцюбинського та інших) окрім безлічі житлових квартир, були також міський телеграф, готель, багато навчальних закладів, урядові офіси, магазини, лазні та багато іншого.

Ось лише неповний список будинків, які належали Михельсону:
– вул. Фундукліївська, 10 (вул. Б. Хмельницького),
– садиба №23/27 на розі Володимирської та Софійської вулиць (навпроти Софії Київської),
– вул. Тимофіївська, 12 (вул. Михайла Коцюбинського),
– вул. Пушкінська, 40,
– лазні на розі Ново-Єлизаветинської (Пушкінської) та Шулявської (Караваєвської),
– садиба Міхельсона – вул. Пушкінська, 35-37,
– прибутковий будинок – вул. Володимирська, 47.

Найбільший інтерес представляє комплекс доходних будинків на вулиці Пушкінській 35-37 (сам Міхельсон проживав на Пушкінській 40), які були збудовані з 1884 по 1890 рік. Роботи розпочалися у 1884 році згідно з проектом архітектора Віктора Сичугова, який на той час вже успішно реалізував чимало проектів у Києві та Росії. Будинки комплексу зводили з цегли, стиль неоренесансу. Надалі керувати будівництвом став архітектор Микола Добачевський, який на той час здобув популярність завдяки своїй участі у будівництві Панамського каналу; трохи пізніше він спроектував “замок барона” (будинок Підгірського) у Києві. По завершенню робіт комплекс будинків Міхельсона являв собою 2 поєднані по фасаду триповерхові будівлі і 2 поєднані за ними флігелі такої ж поверховості.

Після революції 1919 року вся нерухомість Міхельсона, як і всіх інших, зазнала націоналізації радянською владою. У 1934-1935 роках будинки комплексу надбудували на один поверх, щоб збільшити житлову площу. Ремонт та реставрація будівель проводилася лише один раз за весь час їхнього існування – після руйнівних наслідків для Києва великої вітчизняної війни. Станом на 2018 рік власником комплексу будинків Міхельсона на Пушкінській є ТОВ «Будинок на Пушкінській», а девелопером – компанія «НЕСТ». Спеціалізація компанії “НЕСТ” – відновлення пам’яток архітектури, наповнення їх іншим змістом та функціональністю. На жаль, через бюрократичні процедури, що тривали, дата початку відновлення будівель постійно переноситься, а в цей час пам’ятка архітектури руйнується буквально на очах…

Де знаходиться комплекс будинків Фрідріха Міхельсона?

вулиця Пушкінська, 35-37