Корабель “Залізняків” (річковий монітор)

“Залізняків” – корабель військово-морського флоту СРСР, річковий монітор (клас низькобортних броненосних кораблів з потужним артилерійським озброєнням, переважно прибережної або річкової дії, для придушення берегових батарей та руйнування берегових об’єктів противника) проекту СБ-37 заводу «Ленінська кузня». Брав участь у Великій Вітчизняній війні. Усі шість моніторів цього проекту було названо на честь моряків – героїв Громадянської війни. “Залізняків” отримав ім’я А. Г. Железнякова – знаменитого “матроса Залізняка”.

Корабель був закладений у листопаді 1934 року і через рік спущений на воду. Вступив у дію 27 жовтня 1936 року, був у складі Дніпровської військової флотилії. З перших днів Великої Вітчизняної війни до середини липня 1941 “Залізняків” та інші кораблі військової флотилії, взаємодіючи з сухопутними силами Червоної Армії, утримували державний кордон, не дозволяючи противнику форсувати Дунай. З вересня 1944 року монітор знову на Дунаї. Брав участь у визволенні Болгарії, Румунії та Югославії.

За час війни “Залізняків” пройшов понад 40 000 кілометрів, відбив 127 повітряних атак, знищив 13 артилерійських та мінометних батарей, 4 батальйони піхоти, 2 склади боєприпасів. Після закінчення Великої Вітчизняної війни “Залізняків” якийсь час залишався в строю. 11 березня 1958 року виведений з бойового складу та роззброєний. 18 березня 1958 року отримав позначення ПСКЛ-4 і перетворений на плавучий склад. Озброєння монітора було передано до Центрального військово-морського музею Ленінграда, броньову вежу з гарматами було встановлено біля музею Суворова в Ізмаїлі.

10 вересня 1960 року виключений зі списків судів ВМФ СРСР у зв’язку з передачею Дунайському пароплавству, надалі використовувався як плавуча пристань. У 1965 році на прохання громадських організацій корпус та озброєння “Железнякова” були передані на завод «Ленінська кузня», корабель був відновлений і 10 липня 1967 року встановлений на бетонному постаменті біля судноверфі парку Моряків.

Де знаходиться корабель “Залізняків” (річковий монітор)?

Рибальський півострів, вулиця Електриків, 31