Завод “Ленінська кузня” (цвинтар кораблів)

Завод зі сталеливарним виробництвом був заснований у 1862 році та спеціалізувався на виробництві чавунного лиття, а також машин для гуральників, цукрових заводів та млинів. 1913 року було освоєно виробництво буксирних пароплавів. До 1929 року завод «Ленінська кузня» не мав чіткої спеціалізації, але після великого замовлення від Дніпровського річкового пароплавства, що надійшло в 1929 році, було прийнято рішення про розширення виробничих потужностей і технічне переозброєння підприємства. На це у 1930-1934 роках було виділено 22 000 000 рублів, обладнання для заводу виготовляли московський завод «Червоний пролетар», ленінградський «Червоний путіловець» та горьківський «Двигун революції». У 1932 році був побудований новий котельний цех заводу об’ємом 100 000 квадратних метрів, а на Рибальському півострові була побудована суднобудівна верф, що забезпечувала можливість будівництва до 30 суден на рік (у тому числі тут був побудований монітор “Залізняків”, а перед початком Великої Вітчизняної війни будувалися міноносці).

Влітку 1941 року на заводі “Ленінська кузня” було освоєно ремонт кулеметів, артилерійських знарядь та іншого озброєння для радянської армії; робітники заводу брали участь у будівництві укріплень та барикад. З наближенням до Києва лінії фронту основне обладнання було евакуйовано на схід, до Татарської АРСР, де завод розпочав випуск військової продукції. Після звільнення Києва на підприємстві в найкоротший термін було освоєно ремонт важких танків і вже у березні 1944 року робітники заводу почали перевиконувати встановлені планові показники продуктивності праці. Відновлення заводу було повністю завершено 1950 року.

За весь час існування заводу тут випускалися середньотоннажні морські рибопромислові судна, багатоковшові землечерпалки та інші земснаряди, суднові машини та котли, обладнання для хімічної промисловості. На момент розвалу Радянського Союзу на заводі “Ленінська кузня” працювало понад 6000 людей! Станом на 2018 рік тут залишилося менше 350 працівників… Завод переважно виконує комерційні замовлення на будівництво різних типів річкових та морських суден, а також державні замовлення для військової промисловості (зброя, бронемашини тощо). На його території і в акваторії, що відноситься до заводу, можна побачити покинуті катери, теплоходи і різні недобудовані плавальні засоби.

Де знаходиться завод “Ленінська кузня” (цвинтар кораблів)?

вулиця Електриків, 26