Музей Марії Заньковецької

Історія створення музею бере свій початок 1922 року в день святкування 40-річного ювілею сценічної діяльності артистки. Вже тоді ювілейна комісія зверталася із проханням до народного комісаріату освіти СРСР відкрити музей. Марія Костянтинівна була першою серед акторів, до яких у 1923 році звернулася музейна комісія театрального музею і вона не відмовила їм, відразу давши свій червоний фартух з власноручною вишивкою в якому вона грала в перший рік роботи на сцені. Після цього вона передала кілька театральних костюмів, фотографії та інші особисті речі, виведені в окрему експозицію театрального музею.

1926 року в Ніжині при музеї імені Гоголя було створено театральний відділ імені Заньковецької. Через пресу музей звернувся до громадськості з проханням надсилати експонати, що характеризують життя чи творчість Марії Костянтинівни. На прохання відгукнулися багато хто і за невеликий час було зібрано та систематизовано понад 1000 експонатів (афіші, програми, газети, журнали, фото, адреси та багато іншого). Матеріали сюди надсилали не лише шанувальники таланту зірки українського театру, а й вона сама. Унікальні речі артистки, після її смерті у 1934 році, передали музею її племінниця та 2 доньки останньої – саме ці матеріали і стали фундаментом для створення квартири-музею Заньковецької у будинку, в якому вона провела останні роки життя. 1960 року у двох звільнених кімнатах квартири було відкрито експозицію, присвячену творчості артистки – так почав працювати перший меморіальний акторський музей в Україні.

Перший музей Марії Заньковецької проіснував майже 19 років, його щорічно відвідувало близько 7000 осіб. У музеї проводилися відкриті шкільні уроки, зустрічі з митцями, бесіди про театр, святкування дня народження артистки та інші заходи. У 1970-ті роки на будинок обрушилося кілька проблем, які в результаті призвели до повного його руйнування. Спочатку – загроза зносу з боку районної адміністрації, яку зусиллями державних органів та громадськості вдалося уникнути, а 1979 року сталася пожежа. Експонати були врятовані, їх вивезли до головного музею в Лаврі, але будівля, 1892 року споруди, сильно постраждала. 31 травня 1983 року з дозволу керівників Києва будинок знесли бульдозером за кілька годин, дерева та кущі у садибі також було знищено.

На захист пам’яті зірки українського театру знову піднялася широка громадськість, надходили листи з усіх куточків СРСР до всіх інстанцій. Наприкінці 1986 року київська міська рада ухвалила рішення про відновлення будинку на старому місці. У відбудованому приміщенні було створено нову експозицію і вже 29 вересня 1989 року тепер уже будинок-музей першої народної артистки України відчинив свої двері для відвідувачів. Навесні 2006 року навколо музею було створено парк імені Марії Заньковецької.

Де знаходиться музей Марії Заньковецької?

вулиця Велика Васильківська, 121
вт-нд: 10:00 – 17:00, пн: вихідний
044 529 57 32