Музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України було засновано 30 січня 1923 року як театральний музей при мистецькому об’єднанні «Березіль», яким керував Лесь Курбас. Колекція музею почала створюватися того ж року, тоді ж була утворена і спеціальна музейна комісія, до якої входили актори. Першим внеском до музейного фонду виявилося 800 фотонегативів та фотографій від фотографа з музейної комісії, на яких зафіксовано, зокрема, спектаклі театру Миколи Садовського. Із перших днів свого існування цей музей передбачався як всеукраїнський. На ідею Курбаса – створити музей, першими відгукнулися знамениті актори Марія Заньковецька, Любов Ліницька, Іван Мар’яненко, Амвросій Бучма. Вони були одними із перших, хто подарував установі цінні експонати.

У 1926 році, у зв’язку з переїздом «Березіль» як найкращого театру до Харкова (тодішня столиця України), музейна колекція була передана під егіду всеукраїнської академії наук, де на її основі було організовано український театральний музей і відтоді він є самостійною організацією. Тоді ж музей був розміщений на території Києво-Печерської лаври, де організовувалося музейне містечко. Довоєнна колекція складалася приблизно з 60 000 експонатів, спеціальна бібліотека – близько 9 000 томів. Одразу після звільнення Києва від фашистських окупантів музей відновив роботу. Довелося докласти чимало сил, щоб зібрати, систематизувати колекцію, яка зазнала значних втрат у роки війни, поповнити унікальну бібліотеку.

1965 року музей отримав назву державний музей театрального, музичного та кіномистецтва України. З початку 1980-х років філією закладу є будинок-музей Марії Заньковецької, а з 2009 року – музей-квартира Віктора Косенка. Важливим етапом в історії музею стала побудова на початку 1980-х років стаціонарної експозиції (у пристосованому приміщенні колишнього лаврського лазарета), яка вперше узагальнила шляхи розвитку театру в Україні від його витоків до середини 20 століття.
Сьогодні до складу постійно діючих експозицій входять також виставки:
– «Людина, яка була театром», присвячена Лесю Курбасу,
– «Живі струни України» з колекції українських народних музичних інструментів,
– «Жіночий силует» (акторки театру та кіно кінця 19 – початку 20 століть).

Де знаходиться музей театрального, музичного та кіномистецтва України?

вулиця Лаврська, 9
10:00 – 17:00, вівторок – вихідний
044 280 51 31