Затишна садиба на Паньківській, як і сто років тому, зачарує кожного, хто відвідає історико-меморіальний музей Михайла Грушевського. Від 1908 року, відколи її придбали Грушевські, вона стала справжнім центром та символом українства у Києві. З історією цієї садиби безпосередньо пов’язані десятиліття життя та діяльності видатного українського історика та славетної родини Грушевських. Щасливі будні та трагічні сторінки цього київського куточку з 1992 року стали невід’ємною частиною музею. Михайло Грушевський сотні разів піднімався сходами свого будинку на вулиці Паньківській, 9. На п’ятнадцятому році своєї діяльності (1992-2006) та науковці історико-меморіального музею Михайла Грушевського піднялися на свій музейний Олімп – відкриття експозиції. І тепер цією автентичною драбиною щодня піднімаються відвідувачі музею великого українського діяча. «Свідчу свою велику повагу людям, які повернули Михайла Сергійовича до себе додому, до Києва! Вдячний і зворушений! Щиро!» – ці слова залишив у книзі почесних гостей перший відвідувач музею президент України Віктор Ющенко. Грушевський «повернувся» до власного будинку, а будівлі на Паньківській, 9 повернувся статус справжнього національно-культурного центру, здобутого ним ще на початку 20 століття.
Працівники музею розпочинали ще тоді, коли колекція музею налічувала один унікальний експонат – будинок Грушевських. Такою унікальною вона залишається і зараз, але наповнилася не менш цінною збіркою музейних предметів, яка вже налічує близько 7000 одиниць: меморіальні меблі, побутові речі, книги з домашньої бібліотеки, сімейні знімки, витвори мистецтва з родини Грушевських. Це дозволило відтворити інтер’єри квартири видатного вченого виключно меморіальними предметами. Музей отримав заслужений авторитет і серед своїх вимогливих колег: міні-експозиція «Михайло та Катерина Грушевські: діалог» відзначена першою премією І Всеукраїнського музейного фестивалю у Дніпропетровську (2005), виставковий проект «Годинник з кабінету Михайла Грушевського: таємниці та відкриття» отримав третю на ІІІ Всеукраїнському музейному фестивалі (2011).
У чотирьох експозиційних залах розкрито такі теми:
– Родовід Михайла Грушевського,
– Гімназичні та університетські студії,
– Михайло Грушевський – професор першої на українських землях кафедри історії України,
– Проект «Історія України-Русі»,
– Наукове товариство імені Шевченка у Львові та Українське наукове товариство у Києві під керівництвом Михайла Грушевського,
– Історична школа Михайла Грушевського,
– суспільно-політична та публіцистична діяльність,
– Михайло Грушевський на чолі нового українського парламенту,
– В еміграції,
– ВУАН-івський період,
– «Почесне» вигнання.
Завершується історичний розділ експозиції залом-бібліотекою, де представлено, насамперед, бібліотеку українського історичного суспільства.
Де знаходиться музей Михайла Грушевського?
вулиця Паньківська, 9
вт-нд: 10:00-18:00, пн і остання пт місяця: вихідний
(044) 288-28-07