Національна бібліотека України імені Вернадського

Ця бібліотека, названа на честь одного із засновників та першого президента української академії наук, найбільша за обсягом фонду та площі приміщень бібліотека України, головний науково-інформаційний центр держави, науково-дослідний інститут відділення історії, філософії та права НАН України. Входить до двадцятки найбільших національних бібліотек світу. Заснована 2 серпня 1918 року як національна бібліотека української держави. З 1923 року бібліотека почала отримувати 2 обов’язкові примірники творів друку УРСР, на базі чого розпочалося створення фонду архівного примірника творів друку УРСР.

У серпні 1941 року бібліотеку було евакуйовано до столиці Башкирії Уфу, де у приміщенні державного педагогічного інституту було відкрито читальний зал із фондом відкритого доступу. У травні 1944 року бібліотека повернулася до Києва. Під час пожежі 1964 року згорів практично весь український фонд та відділ стародруків, вся українська бібліотека – приблизно 600 000 книг та рукописів. У 1980 році фонди бібліотеки налічували понад 10 000 000 найменувань, у тому числі 516 інкунабул, близько 300 000 рукописів, понад 6500 книг із церковнослов’янським шрифтом XV-XVI століть. Найбільш повна в Україні збірка комплектів газет та журналів (понад 119 000).

Нині розміри фондів — близько 16 000 000 одиниць зберігання. Це унікальні збори джерел інформації, що включають книги, періодичні видання та серійні видання, карти, ноти, естампи, репродукції та інші витвори, рукописи, стародруки, архіви історичних газет, документи на нетрадиційних носіях інформації. Бібліотека має цілковите на Україні зібрання пам’яток слов’янської писемності та рукописних книг, автографи та особисті архіви видатних діячів української та світової науки та культури. Складові фондів – бібліотечно-архівна колекція «Фонд Президентів України», архівний екземпляр творів друку України з 1917 року, архівний фонд Національної академії наук України. З 1998 року здійснюється цілеспрямоване комплектування електронними документами, з 2005 – архівування науково-інформаційних ресурсів Інтернету.

Щорічно до фондів надходить 160—180 000 документів (книг, журналів, газет тощо). Бібліотека комплектується усіма українськими виданнями. Відповідно до Закону України «Про обов’язковий екземпляр документів» та ряду інших законів та підзаконних актів, бібліотека отримує обов’язковий друкований екземпляр усіх тиражованих документів, виданих на території України. Насправді, починаючи з 1990-х років багатьма видавцями норми законів про обов’язковому примірнику не виконуються. Виключно національна бібліотека України Вернадського отримує друкований екземпляр дисертацій, що захищаються на території України, та деякі види обов’язкового електронного екземпляра: авторефератів дисертацій (з 1998 року) та друкованих спеціальних видань (з 2009 року).

На окрему розповідь заслуговує будівля бібліотеки Вернадського, яка будувалася з 1976 по 1989 роки за проектом архітекторів “Київпроекту” Вадима Гопкало (український дім, готель “Турист”, перший мікрорайон Троєщини, річковий вокзал) та Вадима Гречина (Свято-Троїцький собор, проектування мікрорайонів Березняків та Троєщини, український будинок). Установки для кондиціювання повітря дозволяють підтримувати в приміщеннях оптимальну температуру та вологість. Вертикальна частина споруди (книгосховище) налічує 27 поверхів, у горизонтальній частині розміщені читальні зали та службові приміщення бібліотеки. Інтер’єр основного приміщення прикрашений творами образотворчого мистецтва значної мистецької цінності. У вестибюлі бібліотеки розташоване монументально-декоративне панно «Болі землі» (автори В. Пасивенко та В. Прядко), фойє перед читальними залами прикрашає гобелен-триптих «Витоки слов’янської писемності» (автори М. Литовченко та І. Литовченко). Автори обох робіт 1998 року стали лауреатами державної премії України імені Тараса Шевченка. У читальних залах протягом години тричі проводиться обмін повітря. Завдяки обладнанню стелі цих залів скляними ліхтарями покращено освітлення робочих місць.

Де знаходиться національна бібліотека України імені Вернадського?

Голосіївський проспект, 3
(044) 524-81-36
січень-червень: 09:15-20:00 (пн-сб, нд: 09:15-18:00), липень-вересень: 09:15-18:00 (пн-сб, нд: вихідний), жовтень- грудень: 09:15-20:00 (пн-сб, нд: 09:15-18:00), кожен останній робочий день місяця – санітарний