Музей видатних діячів української культури

Музей було засновано у 1987 році. Підставою для його створення став той факт, що наприкінці 19 — на початку 20 століття близькому сусідстві проживали сім’ї відомих діячів українського руху — Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького, Панаса Саксаганського. Музейні експозиції розміщені у меморіальних будинках, що збереглися до нашого часу, є межами території музею, якій надано статус охоронної зони. Інтер’єри музею відтворені такими, якими вони були за життя відомих мешканців.

У будинку на Саксаганського 97 сім’я поетеси Лесі Українки мешкала з 1899 по 1909 роки. Мати Лесі Українки – відома письменниця, етнограф, культурний та громадський діяч Олена Пчілка. Дядько — відомий вчений, історик та філософ Михайло Драгоманов. Поруч у будинку №95 жив композитор, громадський та культурний діяч Микола Лисенко. На тій же вулиці у будинку №93 жив із сім’єю драматург, театральний діяч Михайло Старицький. Ці сім’ї об’єднували інтерес до української ідеї, завдяки чому вони створили на цій території культурну зону, яку представники українського руху на той час називали українським Парнасом.

Структура та склад музею логічно зумовлені важливими історичними подіями в україномовній культурі, що тісно пов’язані зі становленням та самоусвідомленням української нації. Загальною стратегією розвитку музею є освіта на заповідній музейній території своєрідного українського центру, який представляв би набуття україномовної культури. У контексті культурологічної діяльності музею – і література, і музичне мистецтво, і театр, і народна творчість. Фондові збори музею постійно поповнюються, в них багато експонатів, цінних для тих, хто любить культуру України.

Популярні літературні та музичні вечори, що проводяться в рамках засідань музейного клубу «Сім’я», конкурс молодих поетів «Надія». Започатковано конкурс юних художників «Візія», щорічний науковий семінар «Роль видатних особистостей — діячів науки, культури у процесі формування національної самосвідомості». Відновлення українського Парнасу передбачає створення театрального та кінозалів, технічно оснащеної бібліотеки, літнього амфітеатру для проведення концертів.

Нещодавно до складу музею видатних діячів української культури увійшли ще два музеї: Панаса Саксаганського та Івана Франка.
Експозицію музею Панаса Саксаганського розмістили у меморіальному будинку №96 по вулиці Жилянській, де відомий актор та театральний діяч, представник роду Тобілевичів, проживав з 1912 року аж до своєї смерті у 1940 році. Збереглися майже всі речі, що оточували Саксаганського за життя, документи, епістолярну спадщину, фото, мальовничі полотна…
Музей “Іван Франко та Київ” було засновано у серпні 2006 року указом президента України. З грудня 2007 року він розташований у будинку №93Б на вулиці Саксаганського. Цей будинок належав М. Гвоздику, як і будинок 95Б, де мешкав Микола Лисенко. Приміщення для створення музею було обрано саме тут тому, що Іван Франко підтримував тісні та постійні стосунки з діячами українського руху, які представлені у музейному комплексі. В експозиції музею розповідається про три приїзди Франка до Києва у 1885, 1886 та 1909 роках.

Де знаходиться музей видатних діячів української культури?

Всі музеї працюють з 10:00 до 17:00

музей Лесі Українки
вулиця Саксаганського, 97
289-16-51
вихідний – вівторок

музей Миколи Лисенка
вулиця Саксаганського, 95
289-02-91
вихідний – понеділок

музей Михайла Старицького
вулиця Саксаганського, 93
284-37-63
вихідний – вівторок