У музеї, який відкрився в середині 1980-х років, зібрано матеріали з історії бджільництва, фотографії вчених-пасічників, є розділ апітерапії, нових досягнень та технологій у цій галузі. Експозиція музею розповідає про всі етапи виробництва меду, починаючи з особливостей життя бджолиної сім’ї, різноманітними технологіями збору меду та закінчуючи повір’ями та легендами, пов’язаними з медом. Окремий стенд присвячений розвитку наукового бджільництва.
У музеї відвідувачі можуть дізнатися, що бджільництво буває трьох видів: бортове, кузовне та пасічне (вулейне); можуть побачити, як кузов підвішується до дерева в лісі. Є в музеї і зразок одного з перших вуликів, основою для якого служив колись звичайний пеньок з дуплом, поставлений на пасічник. У вітринах музею виставлено інвентар бджолярів ХІХ століття, є малюнки та гравюри, присвячені темі меду, є навіть перші видання, які відображають розвиток «медової науки», як в Україні, так і у світі. Гордістю музею є спеціально сконструйовані оглядові вулики, крізь які можна подивитися, як живуть бджоли, як будують стільники, вивантажують принесений нектар, пилок, виховують нових бджіл. Музей також розповідає про корисні властивості різноманітних продуктів бджільництва (мед, віск, перга, прополіс, забрус, бджолина отрута).
Експозиція також розповідає про святих, які за легендою сприяють медозбору, про традиційні народні «медові» свята, про те, як за старих часів готували медові напої та солодощі, які мали велику популярність. У музеї бджільництва можна продегустувати різні сорти меду. Розповідають екскурсантам і про будівлю, де знаходиться будинок-квартира засновника сучасного рамкового бджільництва Петра Прокоповича. Є окремий стенд, присвячений бджолярам України.
Музей бджільництва має у своєму розпорядженні та сучасні технології. До уваги відвідувачів представлено три діорами, а також фонограми, що дозволяють простежити історію розвитку бджільництва та його сучасний стан, включаючи такі його форми, як апітерапія та ветеринарія бджіл. На території працює кабінет апітерапії, де можна скористатися послугами медового масажу, продаються різноманітні сорти меду. Гостей музею розважають народні колективи. Музей підтримує тісні зв’язки з журналами «Український пасічник», «Бджільництво» та «Пасіка». Щороку 19 серпня у музеї бджільництва відзначається День пасічника.
Де знаходиться національний музей бджільництва України?
вулиця академіка Заболотного, 19
(044) 526-67-98
пн-пт: 09:00-17:00