Національний науково-природничий музей НАН України


Є одним із найбільших науково-природничих музеїв світу, знаходиться поряд з національною оперою України. Був створений у 1966 році як єдиний експозиційно-територіальний комплекс у складі геологічного, палеонтологічного, зоологічного, ботанічного та археологічного музеїв. На площі 8000 м² у 24 залах зібрано понад 30000 експонатів, які розповідають про виникнення, будову та еволюцію Землі, її рослинний і тваринний світ, про його минуле та сьогодення, про історію матеріальної культури племен і народів, що заселяли територію України. Центральне місце у музеях займає комплекс діорам — ландшафтних експозицій та біогруп, кількість яких сягає 30.

Геологічний музей

Був заснований у 1927 році. Основу фондів музею склали колекції, зібрані видатними геологами П. А. Тутковським, М. І. Безбородьком, В. І. Лучницьким та іншими. З 1967 року Геологічний музей функціонує у складі Національного науково-природничого музею. Музей зберігає та експонує понад 50 000 зразків гірських порід, мінералів, копалин фауни та флори. Цей геологічний матеріал свідчить про речовинний склад земної кори, будову, походження, а також розвиток нашої планети, про складні явища та процеси, що відбувалися на її поверхні та в надрах. Музейна експозиція розташована у 7 залах. Огляд розпочинається стендом, де представлені метеорити, знайдені на території України та Росії. Більш повна колекція метеоритів зберігається у фондах. У залі «Загальні геологічні процеси» у 22 вітринах систематизовано інформацію та експонати внутрішніх та зовнішніх процесів, що формують зовнішній вигляд Землі та будову літосфери.

Палеонтологічний музей імені В. А. Топачевського

Історія палеонтологічного музею тісно пов’язана з ім’ям академіка І. Г. Підопличка, який у грудні 1935 року створив першу невелику палеонтологічну експозицію у Зоологічному музеї. Колекцію копалин для неї вчені почали збирати ще за часів заснування Української академії наук у 1919 році.

Зоологічний музей імені М. М. Щербака

Заснований 1 травня 1919 року академіком М. Ф. Кащенком. Зоологічний музей займає цілий поверх приміщення музейного комплексу. Експозиція музею розташована у довгій галереї та у двох великих залах — залі птахів та залі ссавців. Експозиційні матеріали – це лише частка великих унікальних колекцій, що зберігаються у фондах. Нині тут представлено близько 5000 тварин, що належать до 4000 видів. Експозиція побудована за науково-систематичним планом, її характерною особливістю є наявність ландшафтних діор, які відтворюють більшість природних зон світу.

Ботанічний музей імені Д. Н. Доброчаєвої

Ботанічний музей було засновано академією наук України у 1921 році. Науковий колектив Ботанічного музею під керівництвом професора Д. Н. Доброчаєвої розробив та впровадив наукові та експозиційні засади, а також основи створення повністю концептуально нового Ботанічного музею. У 5 великих залах музею на загальній площі 1400 м² у 109 вітринах, 10 біогрупах, 8 об’ємних великоформатних діорамах, на 20 щитах 100 фризах розміщені експозиції: «Основні групи рослинного світу», «Клітинна будова та морф квіткових рослин», «Рослини в житті людини», «Охорона природи», «Рослинний світ України», «Рослинний світ Євразії», «Рослинний світ Земної кулі».

Археологічний музей

Археологічний музей інституту археології НАН України було створено у 1966 році. У 4 залах музею площею 500 м² зібрано понад 7 000 оригінальних експонатів, кам’яні знаряддя праці, матеріали трипільської культури, колекція старожитностей з античних міст Південного Причорномор’я, староруських міст: Києва, Воїня, Чучина, знаряддя праці стоянки Корольово на Закарпатті, яка має вік 800 тисяч років. Дані експонати характеризують основні етапи історії розвитку людства (близько 1 000 000 років тому вони): кам’яна епоха, енеоліт—бронза, ранній залізний вік, середньовіччя.

Де знаходиться національний науково-природничий музей НАН України?

вулиця Богдана Хмельницького, 15
(044)-235-62-66
пн, вт – вихідний
ср-пт – 10:00 – 17:00
сб-нд – 11:00 – 18:00
перше середа місяця – безкоштовний вхід з 10:00 до 13:00