Народний музей хліба


Народний музей хліба було засновано у 1981 році та належить до національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді міністерства освіти та науки України. У музеї зібрано понад 2000 експонатів, які розповідають про історію хліба, його значення для людини, походження основних зернових культур (жита, пшениці, кукурудзи, ячменю та інших). Школярі міста зібрали понад 60 короваїв із різних куточків України, обрядові випічки, грузинський лаваш, єврейську мацу. Крім того, експонати присвячені поетам, які писали про хліб, вченим-селекціонерам, які вивели нові сорти пшениці, у музеї є понад 100 зразків сільськогосподарських культур, старовинні ступи та жорна.

Понад 150 короваїв можна побачити в експозиції «Хліб — усьому голова». Також тут можна побачити хліб із Росії, Білорусії, Казахстану, Узбекистану, Туркменістану, Грузії, Вірменії, Киргизії, Латвії, Литви та навіть із Франції та інших країн світу. У музеї зібрано близько 100 експонатів різних сільськогосподарських культур: пшениці, жита, вівса, ячменю. В експозиції музею є космічний білий та чорний хліб, подарований космонавтом, двічі Героєм Радянського Союзу П. Р. Поповичем.

В експозиції музею також розповідається про голод, який вибухнув на території СРСР у 1930-х роках. У цьому музеї ті події представлені як трагедія українського народу. Також в експозиції значне місце відведено розповіді про воєнні роки (1941—1945) та про період відновлення. Зокрема, показано норми видачі хліба населенню блокадного Ленінграда за хлібними картками. У музеї хліба наголошено на відображенні історії розвитку хліборобства на території сучасної України, експозиції віддано національний відтінок.

2006 року виповнилося 25 років від дня заснування народного музею хліба. За цей період тут побували понад 1,5 мільйонів відвідувачів. Щорічно експозицію відвідують понад 15 000 учнів. Двічі тут побував Леонід Кучма, залишили свої записи у книзі відгуків депутати різних рангів, дипломати, науковці, письменники та космонавт Леонід Каденюк. На базі музею щорічно проводяться семінари вчителів, студентів, педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів, всеукраїнські конкурси “Хліб очима дітей”, “Хліб моєї Батьківщини” та інші. Працівники музею часто їздять селами, збирають експонати, записують розповіді хліборобів.

Де знаходиться народний музей хліба?

вулиця Вишгородська, 19
пн-чт: 09:00-18:00, пт: 09:00-17:00, сб, нд: вихідний
430-02-60