1911 року графиня Наталія Уварова, дочка київського підприємця Федора Терещенка, купила ділянку землі з особняками на вулиці Липській, колишній Катерининській. За наказом графині старі особняки знесли, а на їхньому місці звели новий будинок. Спроектував особняк архітектор Павло Голландський. Будинок декорований у стилі ампір, фасад прикрашений доричними колонами та невеликим балконом над входом. Розкішний особняк Уварових на Липках відповідав високому становищу сім’ї у суспільстві. У них у гостях навіть побувала княгиня Ксенія Олександрівна, рідна сестра імператора Миколи Другого.
Внутрішній прикрасі особняка Наталія приділила максимум уваги, ретельно обираючи всі деталі, навіть ручки для дверей. У вестибюлі білі мармурові сходи ведуть до холу, де збереглися інтер’єри з художнім ліпленням та розписами, різьблені двері та богемське скло у вікнах. Коли на Липській сходить сонце, промені заломлюються, і на підлозі відбивається справжня мозаїка із сонячних зайчиків. Досі зберігся інтер’єр парадних сходів особняку, виконаний із берези. У парадній залі, яку також називали золотою, влаштовували бали та прийоми. На стелі залу два купідончики грають із легкою тканиною на тлі рожево-блакитного неба із сірими хмаринками.
Зал прикрашений ліпниною у формі музичних інструментів – лір, сопілок, скрипок. З парадного залу двері ведуть до чудового саду з терасою та колонами. Колись садибу Уварових прикрашав розкішний парк. Нині більшу його частину забудовано. На фасаді особняка з боку саду розміщено скульптуру богині полювання Артеміди з ланню. Артеміда благословляє шлюб і виступає захисником матері під час пологів. Скульптура пов’язана з діяльністю графині Наталії Уварової, під заступництвом якої знаходився один із пологових будинків у Києві. Часом графиня сама працювала у пологовому будинку акушеркою. Збереглися в особняку Уварових та мармурові каміни. Вони й досі у робочому стані. В цілості та безпеці дожив до наших днів інтер’єр будуару графині – золота кімната, прикрашена зображеннями купідончиків.
На початку 1917 року Уварови, як і Полякові, продали садибу відомому власнику доходних будинків, комерційному раднику Миколі Попову. Але той пробув власником садиби недовго… 1918 року особняк реквізували німці. У колишньому сімейному гнізді Уварових мешкав фельдмаршал Герман фон Ейхгорн, командувач групи армій “Київ”. У 1930-ті роки в особняку розміщувався НКВС, а після війни до 1987 року – КДБ. За ці роки через особняк пройшли тисячі заарештованих комітетом державної безпеки. 1987 року особняк передали “Українському фонду культури”, який розміщується в ньому і до цього дня. Також у колишньому особняку Уварових тепер знаходиться інститут національної пам’яті та кілька офісів різних компаній.
Де знаходиться особняк Уварової?
вулиця Липська, 16