Завод «Арсенал» був провідним державним підприємством оптико-механічної та оптико-електронної промисловості України. Входив до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки країни. А з’явився завод ще за правління Катерини Другої у 1764 році, коли було видано «Положення про Київську арсенальну команду» – тут ремонтували та виготовляли різні види озброєння, включаючи артилерійське.
За часів Великої Вітчизняної війни завод збільшив випуск військової продукції. У липні 1941 року у зв’язку з наближенням лінії фронту та авіанальотами на Київ було прийнято рішення евакуювати підприємство на схід — для переміщення всього заводського обладнання та 2500 робітників було задіяно 36 ешелонів (1100 вагонів). На новому місці розпочав роботу через 3 дні після встановлення обладнання. Після закінчення війни завод “Арсенал” був перепрофільований на випуск оптичних, оптико-механічних та оптико-електронних приладів, переважно для потреб військової промисловості.
Це цікаво!
1. Авіаційні нашлемні системи цілевказівки, які розроблені та виготовлялися на заводі, використовуються на літаках типів МіГ-29 та Су-27 у комплексі зі створеними також на “Арсеналі” головками самонаведення для ракет “повітря-повітря”.
2. Спеціальні фотоапарати виготовлені на заводі “Арсенал” використовувалися при зйомці з борту космічних кораблів серії “Схід”, “Союз”, міжпланетних станцій “Місяць” і “Зонд”, орбітальних станцій “Салют”, а також застосовувалися при виході космонавтів у відкритий Космос.
3. Відомі у СРСР фотоапарати “Київ” теж робилися на цьому підприємстві. Висока якість оптики для цих фотоапаратів досягалася за рахунок надійності роботи і точності обробки на верстатах «Carl Zeiss Jena» 1890-х років і «Carl Zeiss AG» 1970-х років випуску.
Починаючи з середини 1990-х років керівництво підприємства взяло курс на поступове закриття заводу шляхом скорочення державних замовлень, закриття цехів, здачі в оренду корпусів і приміщень, звільнення співробітників. У липні 2009 року господарський суд Києва відкрив провадження у справі про банкрутство державного підприємства завод “Арсенал”, а вже у грудні завершилася його ліквідація – його виключили з державного реєстру. На колишній території заводу передбачається звести офісно-банківські будівлі, розважальний центр та житлові будинки. Від легендарного підприємства залишилася лише невелика частина у вигляді центрального конструкторського бюро Арсенал, яке тулиться в одному будинку.
Де знаходиться завод “Арсенал”?
вулиця Московська, 8