Ця пам’ятка розташована в Хрещатому парку, а її відкриття відбулося в 1982 році після чотирирічного будівництва і було приурочене до 60-річного ювілею освіти СРСР. Скульптурно-архітектурна композиція замінила літню естраду, що знаходилася тут. Арка дружби народів складається з трьох елементів: арки з титанових листів у вигляді величезної веселки, бронзової скульптури двох трудящих і скульптури з граніту зі сценою з Переяславської ради (збори представників запорізького козацтва на чолі з гетьманом Богданом Хмельницьким, що відбулося 5 на якому було принародно ухвалено рішення про об’єднання території Війська Запорізького з Російським царством, закріплене присягою на вірність цареві).
Монумент трудящих є двофігурною композицією (висота 6,2 метра) робітників — українця та російського, які спільно підняли стрічку з Орденом Дружби народів. На постаменті скульптури розміщено напис із металевих літер двома мовами (російською та українською): «В ознаменування возз’єднання України з Росією» та «На ознаменування возз’єднання України з Росією». Був демонтований 26 квітня 2022 року в процесі порятунку Києва від радянських пам’яток, що символізують відносини з Росією.
Витягнута по горизонталі багатофігурна композиція, присвячена возз’єднанню України з Росією авторства скульптора Олександра Скоблікова (брав участь в оформленні меморіального комплексу ВВВ, автор пам’ятника Миколі Гоголю на Русанівці) містить статуї Богдана Хмельницького та російського посла, боярина Василя Бутурліна. Скульптурні групи пов’язує арка-райдуга, яка за задумом авторів символізує єднання двох народів.
За монументом розташований оглядовий майданчик, з якого відкриваються чудові краєвиди на Поділ, Дніпро та його лівий берег.