Іллінська церква

Іллінська церква, можливо, є першим православним храмом Київської Русі. Перші згадки про неї зустрічаються ще до Водохреща. У Повісті минулих літ говориться, що у 945 році, коли київські посли після укладення договору з візантійським імператором Романом повернулися до Києва у супроводі грецької делегації, було здійснено богослужіння у: “…церкві Святого Іллі, яже над ручаєм… се бо бе собор церкв, багато бо беша Варязі хрестіяни”. За переказами, церква Святого Іллі збудована київськими князями Аскольдом та Діром. Будучи язичниками, князі здійснили похід на Константинополь. Захищаючись від ворогів, городяни на чолі з імператором та патріархом звернулися з молитвою до Бога та опустили ризу Божої Матері у море. Далі літописець розповідає, що буря, що нізвідки взялася, потопила кораблі русів. Побачивши таке диво, князі Аскольд та Дір прийняли хрещення і повернувшись до Києва, збудували церкву Святого Іллі. Існують припущення, що Водохреща киян 988 року відбулася саме біля церкви святого Іллі, розташованої на Подолі на березі річок Дніпра та Почайни. Це місце було найзручнішим для хрещення великої маси людей, адже після хрещення неофіту необхідно ввести до церкви. У церкві святого Іллі свого часу молилася і княгиня Ольга.

Як церква виглядала спочатку відомостей не збереглося, так само як і даних про те, коли, ким і за яких обставин вона була зруйнована. У 1692 році на пожертвування міщанина Петра Гудими було збудовано кам’яну будівлю храму приблизно на тому ж місці. У першій половині 18 століття було збудовано двоярусну дзвіницю та встановлено церковну браму в стилі українського бароко, виготовлену київським архітектором Іваном Григоровичем-Барським (також спроектував Покровську церкву та реконструював церква Богородиці Пирогощі). У 1718 році церква постраждала під час пожежі, тому в 1755 полковий осавул Павло Іванович Гудима провів реконструкцію храму, в процесі якої був добудований Іоанно-Предтеченський боковий вівтар.

У 19 столітті у віданні Іллінської церкви було лише 16 дворів, кількість парафіян у період становила близько 150 людина. Пожежа на Подолі 1811 року завдала значної шкоди споруді, після чого було проведено черговий ремонт. У 1887 році за ініціативою та коштом старости храму замінили чавунну підлогу на теплу дерев’яну та провели парове опалення. У 1904 році було капітально відремонтовано храмовий комплекс та написано нові ікони. 1909 року Іллінський храм знову ремонтувався. Було оновлено настінний живопис (43 образи), написаний образ Покрови Пресвятої Богородиці, що дійшов до нашого часу, під хорами над центральним входом у храм.

У 1930-х роках церкву пророка Іллі було закрито радянською владою і передано київському елеватору під склад зерна. Церква була відкрита під час Великої Вітчизняної війни і відтоді до сьогодні у храмі проводяться богослужіння. У 1990-х роках було відреставровано фасад храму та прилеглих до нього приміщень, зроблено новий іконостас, відкрито недільну церковно-парафіяльну школу та хрестильню. При храмі працює недільна школа для дорослих та дітей. Богослужіння відбуваються у супроводі двох співочих колективів: хору студентів київської духовної академії та молодіжного хору храму.

Де знаходиться Іллінська церква?

вулиця Почайнинська, 2
(044) 425-23-71
богослужіння: ранковий 08:00, вечірній 17:00, нд 07:30, 10:00, 16:00