У середині 15 століття поруч із існуючим нині будинком храму розташовувалася вірменська церква Різдва Богородиці. 17 серпня 1651 року до Києва увірвалося військо литовського гетьмана Януша Радзівіла, внаслідок чого вірменську церкву було спалено — залишки її фундаментів було досліджено 1975 року Київською археологічною експедицією. У 1685 році поряд з цим місцем і було збудовано дерев’яну Покровську церкву. Цю церкву було розібрано, і на її місці збудовано нову кам’яну церкву, за проектом архітектора Івана Григоровича-Барського (займався реконструкцією церкви Богородиці Пирогощі та спроектував церква Миколи Набережного). Щодо року будівництва існує 2 версії: перша – 1772 рік, друга – 1766 рік. Хоча обидві версії документально обґрунтовані, сучасні історики та археологи схиляються до другої.
Під час пожежі 1811 храм досить сильно постраждав. При відновленні купола у стилі бароко, його замінили на купол у стилі класицизму, було також скасовано поділ церкви на верхню та нижню, демонтували сходи біля ганків. Декор фасадів було відновлено лише частково. 1824 року до західного фасаду прибудували двоповерховий обсяг нової теплої церкви. Ганки з аркадою, що виступають на північному та південному фасадах, вели у верхню церкву.
У різні часи Покровський храм використовували для різних цілей. З 1933 по 1946 роки у ньому розташовувалося відділення київського обласного архіву. З 1946 року теплу церкву було передано у користування православної громади. У 1946 році та 1948 році храм ремонтували. Незабаром храм повністю перейшов до православної громади. У 1950 році розпочався капітальний ремонт церкви, після якого значно змінилися конструкції куполів та покрівлі, були відтворені цоколь та карнизи. 1960 року відремонтований на церковні кошти храм було закрито. З 1969 року його помешкання орендувало українське товариство охорони пам’яток історії та культури. Основний обсяг храму використовувався під склади, а теплої церкви розміщувався виробничий цех. У 1970 роках у церкві проведено реставраційні роботи, що базуються на історичних довідках про архітектурний ансамбль. У 1981–82 роках храм знову реставрували. Сьогодні храм належить Українській Автокефальній Православній Церкві.
Де знаходиться Покровська церква?
вулиця Покровська, 7
Телефон: +380442386916